Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve timlerinden gerçeği aratmayan tatbikat

'da gerçekleri aratmayan kurtarma tatbikatı yapıldı. Bolu'daki Kartalkaya Kayak Merkezi'nde görev yapan Komando Özel Arama Kurtarma () ve Jandarma Arama Kurtarma () timleri, kar kalınlığının 2 metre olduğu bölgede, arama kurtarma tatbikatı yaptı. İşte o görüntüler...

JÖAK ve JAK timlerinden gerçeği aratmayan tatbikat

Kayak Merkezi Kartalkaya'da ve timleri tarafından eksi 15 derecede arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. Kartalkaya Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Muammer Yardımcı: "Kartalkaya bölgemizde 60 acil çağrı butonu ile 330 bilgilendirme levhası bulunmakta. Buton ve bilgilendirme levhası sayesinde kaybolan tatilcileri 15 ila 30 dakika arasın buluyoruz"

JÖAK ve JAK timlerinden gerçeği aratmayan tatbikat

ve timleri, Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya'daki Ramazanbeydere ile Karapist bölgesinde, hazırlanan senaryo gereği, yoğun sis nedeniyle pistten çıkan ve düştükten sonra yaralanan bir tatilcinin cep telefonu ile ekiplerinden yardım istemesinin ardından arama ve kurtarma çalışması başlattı.

JÖAK ve JAK timlerinden gerçeği aratmayan tatbikat

Timler aldıkları ihbar üzerine kar motorları ile bölgeye hareket etti. Kaybolan tatilcinin yerini tespit eden ekipler, yüzde 60 eğimli olan bölgeden tatilciyi kurtarmak için çalışma başlattı. Ekiplerce yapılan hazırlık çalışmasının ardından timi tarafından halat yardımıyla tatilcinin bulunduğu alana sedye indirildi. Sağlık kontrolünden geçirilen vatandaş, halata bağlı olan sedye ile kar motorlarının bulunduğu alana çekildi. Yaralı daha sonra kendisini bekleyen kar aracına alınarak, tedavisi yapılmak üzere sağlık merkezine gönderildi.

JÖAK ve JAK timlerinden gerçeği aratmayan tatbikat

HAYAT KURTARAN BUTON

Senaryonun ikinci bölümünde ise, ve timleri tarafından tatilcilerin kaybolduğu alanlara yerleştirilen acil çağrı butonuna basarak yardım isteyen tatilcinin kurtarılması için çalışma başlatıldı. Timler, ormanlık alan içerisinde kaybolan kişiye ulaşmak için İz Takip Köpeği "Bulut" ile bölgede çalışma yapıldı.

JÖAK ve JAK timlerinden gerçeği aratmayan tatbikat

Yapılan çalışma sonucunda kaybolduktan sonra yorgun düşen ve donmak üzere olan vatandaşa ulaşıldı. Timler tarafından donmak üzere olan tatilciye sıcak çay ikram edildi.

Ormanlık alanda kaybolduktan sonra yorgun düştüğünü ve çam ağacında asılı olan butona basarak ekiplerinden yardım istediğini, soğuk hava nedeniyle ayak parmaklarında uyuşmanın olduğunu söylemesi üzerine timler tatilcinin bulunduğu yerden kar araçlarına taşınması için makara sistemi kurdu. Vatandaş daha sonra kar aracına taşındı.

JÖAK ve JAK timlerinden gerçeği aratmayan tatbikat

"KAYBOLAN TATİLCİLERİ 15 İLA 30 DAKİKA ARASINDA BULUYORUZ"

Kartalkaya Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Muammer Yardımcı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kayak merkezinde bulunan pistlerde kaybolma ve yaralanmalara müdahale ettiklerini söyledi.

JÖAK ve JAK timlerinden gerçeği aratmayan tatbikat

Kayak ya da snowboard yaparken pistlerden çıkarak kaybolan ya da yaralan tatilcilerin yerlerini tespit etmek amacıyla bölgeye buton yerleştirdiklerini belirten Yardımcı, "Kartalkaya bölgemizde 60 acil çağrı butonu ile 330 bilgilendirme levhası bulunmakta. Buton ve bilgilendirme levhası sayesinde kaybolan tatilcileri 15 ila 30 dakika arasında buluyoruz." diye konuştu.

Yardımcı, karakol bünyesinde her türlü arazi şartlarına uygun araç, ekipman ve personelin bulunduğunu kaydetti.

BİZE ULAŞIN