Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sezaryen mi? normal doğum mu?

Haberleriyle gündemi belirleyen dergi Aktüel'in haberine göre  giderek artan sezaryen oranları "normal doğum mu, sezaryen mi" tartışmasını yeniden gündeme getirdi.Sezaryen mi? normal doğum mu?

SİNEM BARKIN

Haberleriyle gündemi belirleyen dergi Aktüel'in haberine göre giderek artan sezaryen oranları "normal doğum mu, sezaryen mi" tartışmasını yeniden gündeme getirdi.

Sezaryen mi? normal doğum mu?

Sağlık Bakanlığı “Doğum Eylemi Yönetim Rehberi” ile yüzde 40’ı aşan sezaryen oranına karşı aldığı önlemleri birer birer hayata geçiriyor. Anne adaylarına ve doktorlara normal doğumu teşvik eğitimleri planlanıyor. Elektif (ihtiyaca bağlı olmayan) sezaryen sebebiyle bugüne kadar 80 hekim eğitime alınmış. Peki, geçmiş yıllarda yüzde 20’yi geçmeyen sezaryen oranları kısa zamanda nasıl yüzde 40’a dayandı? Hatta bazı bölgelerde bu oran yüzde 63’e ulaştı…

Sezaryen mi? normal doğum mu?

Sezaryenin hem anne, hem bebek, hem de doktor açısından konfor olması elbette en büyük sebep. Doğumun nasıl olması gerektiği konusunda ülkemizde de uzmanların görüşleri farklı farklı. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof.Dr. İsmail Mete İtil hekimlerin zorunlu olmadıkça sezaryene başvurmamaları görüşünde. İstanbul Doğum Akademi’sinden Op. Dr. Hakan Çoker de doğal doğumun destekçilerinden.

Sezaryen mi? normal doğum mu?

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Şahmay ise tam tersi görüşte. Şahmay, sezaryenin anne ve çocuk sağlığı için gerekli olduğunu savunuyor. Sonuç olarak farklı görüşler karar vermeyi zorlaştırıyor. Bu noktada anne adaylarına tavsiyemiz en doğru tercih için kendilerine ve doktorlarına güvenmeleri…

Sezaryen mi? normal doğum mu?

BENNU GEREDE (FOTOĞRAF SANATÇISI)
“Bu zevk kaçmaz”

“Doğurmak tarifi zor bir duygu. Kadınlara tavsiyem bu duyguyu kaçırmasınlar. Kaçıranlar için çok üzülüyorum. Saçma sapan sebeplerle sezaryen oluyorlar. Oysa çocuğun doğum anında yaşanan muazzam bir duygu var. Bu duyguyu ancak kendinizdeyseniz hissedebilirsiniz. Sezaryende bir şey hissetmenize olanak yok. Öncelikle korkmamak gerekiyor, doğal yolla doğum yapmak zor bir şey değil.

Sezaryen mi? normal doğum mu?

Hem de adı üstünde doğal! Hissettirdiklerinin ise tarifi kolay değil. Benim için sanki fırtınaların koptuğu bir anda denizin ortasında kalıp boşluğa düşmek ve hemen ardından güneşin doğuşuna tanıklık etmek gibi. Yaşadığınız en büyük hazları düşünün, hepsinden daha büyük bir haz bu. Doğumlarımın hepsini normal yaptım. Ufaklık meydana çıksın beşinciyi düşünebilirim.”

Sezaryen mi? normal doğum mu?

RAKAMLARLA SEZARYEN 
* Türkiye’de sezaryen oranları son 20 yılda neredeyse üç kata yakın artış göstermiş. 1988’de yüzde 5.7, 1998’de yüzde 21. 2010 yılı itibarıyla ortaya yüzde 45’in üzerinde oranlar çıkmış. 

* Doğu ve Batı bölgeleri arasında da sezaryen oranları arasında bazen 10 kata varan farklar mevcut.

SON DAKİKA