Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son 10 yılın en iyi filmleri

AFP haber ajansı, 2000'lerin başından bu yana sinema dünyasına damgasını vuran filmleri derledi. İşte son on yılın iz bırakan on filmi...


Çeviri: Alev Derbent

FAHRENHEIT 9/11, 2004

Michael Moore'un, Afganistan ve Irak'ta savaşan askerlerle yapılan röportajları yayınladığı "Fahrenheit 9/11" isimli belgesel çok ses getirdi. Kimilerine göre bu film oldukça manipülatifti, diğerleri içinse savaş karşıtı bir slogan niteliğindeydi. Cannes'da en büyük ödülün sahibi olan "Fahrenheit 9/11", ABD'de 100 milyon doların üzerinde gişe yapan ilk belgesel film oldu.

THE WHITE RIBBON (BEYAZ KURDELE), 2009

Küçük bir kasabada 1. Dünya Savaşı'ndan hemen önce yaşanan bir suç ve baskı hikâyesinin anlatıldığı "Beyaz Kurdele", yönetmeni Michael Haneke'ye Cannes'da Altin Palmiye ödülünü kazandırdı.

Popüler sinema akımının tüm mecazlarına direnen "Beyaz Kurdele", 2010 yılı En İyi Yabancı Film Oscar'ı için Almanya'dan aday oldu.

CRASH (ÇARPIŞMA), 2004

Los Angeles'taki ırkçı gerilime dikkat çeken "Çarpışma", ABD'liler için oldukça hassas bir konuya değiniyordu. Son on yılın Oscar kazanan filmleri arasında en düşük kâra sahip olan "Çarpışma", yönetmenin kendi evinde çekilen sahneler de dahil, iki aydan kısa bir sürede çekildi.

SPIRITED AWAY (RUHLARIN KAÇIŞI), 2001

Hayao Miyazaki'nin Japon Mangasını uluslararası film sektörüne tanıttığı ve bir animasyon şaheseri olarak görülen "Ruhların Kaçısı" filmi, Berlin Uluslararası Film Festivali'nde Altın Ayı ve 75. Akademi Ödülleri'nde En İyi Animasyon Oscarı'nı aldı. Film, 10 yaşındaki baş kahramanı vasıtasıyla asilzadelik ve kapitalizm kavramlarını, bir aile draması üzerinden anlatıyor.

CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON (KAPLAN VE EJDERHA), 2000

Ang Lee'nin, kayıp kılıcını arayan bir savaşçıyı anlattığı bu Qing Hanedanı hikâyesiyle Asya, Hollywood'un kalbini kazanmayı başardı. Mandarin dilinde çekilen bu film, geleneksel estetik anlayışını ve konularını özel koreografiler ve yavaşlatılmış savaş sahneleriyle bir araya getirdi. "Kaplan ve Ejderha", 4 Oscar, 2 Altın Küre ve 1 Grammy ödülü kazandı.

SHREK, 2001

En İyi Animasyon Film dalında Oscar kazanan "Shrek", son on yılın en popüler animasyon karakterini sinema dünyasına kazandırdı. Shrek, 21. yüzyıl tarzı aile eğlencesinin adeta reçetesini oluşturdu.

BİZE ULAŞIN