Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'deki F-16 kazaları

Türkiye'deki F-16 kazaları

Türkiye, ilk F-16 ile 14 Ekim 1987'de tanıştı. O günden bu yana 250'ye yakın uçak Türk Hava Kuvvetleri'nin hizmetine girdi. Ancak bu uçaklardan 24 tanesi çeşitli nedenlerden dolayı kaza yaptı.

İşte o kazalar...

Türkiye'deki F-16 kazaları

07 Mayıs 1991, Ankara - Akıncı

Eğitim uçuşu için Akıncı Üssü'nden havalanan uçak, motor arızası nedeniyle düştü. Bu kazada kaybedilen uçak Türkiye'de üretilen sıfır hatalı üç F-16'dan biriydi.

Türkiye'deki F-16 kazaları

05 Temmuz 1991, Afyon - Dinar

Eğitim uçuşu için Akıncı Üssü'nden havalanan uçak planlanan uçuş rotasının dışına çıkarak Afyonkarahisar-Dinar'a doğru yöneldi ve alçak uçuş yaparken kayalara çarptı. Uçaktan ayrılamayan pilot şehit oldu.

Türkiye'deki F-16 kazaları

25 Haziran 1992, Ankara - Akıncı

Uçak, Akıncı Üssü'nden kalkışın hemen ardından motora kuş girmesi nedeniyle pist yakınlarında düştü. Pilot fırlatma koltuğu ile atlayarak kazadan yara almadan kurtuldu.

Türkiye'deki F-16 kazaları

01 Nisan 1993, Kapıdağ Yarımadası

Bandırma Üssü'nden kalkan uçağın pilotu vertigo olması nedeniyle Kapıdağ yarımadasının kuzeyindeki Şahinburgaz köyü yakınlarında bir tepeye çarparak düştü. Kazada pilot şehit oldu.

Türkiye'deki F-16 kazaları

27 Nisan 1993, Ankara - Güdül

Gece eğitim uçuşu sırasında iki F-16C, saat 23.30 sıralarında Ankara'nın Güdül ilçesi yakınlarında kanatların birbirine sürtünmesi sonucu havada çarpıştı. Uçaklardan biri infilak etti diğeri hafif hasarlı olarak Akıncı Üssü'ne ulaşmayı başardı. Düşen uçaktaki pilot, paraşütle atlayarak kazadan sağ kurtuldu.

Türkiye'deki F-16 kazaları

3 Ocak 1994, Balıkesir - Bigadiç

Uçak, eğitim uçuşunun ardından Balıkesir Üssü'ne geri dönüş sırasında Balıkesir'in Bigadiç ilçesine bağlı Dedeburnu köyü yakınlarında düştü. Kazada pilot şehit oldu.

BİZE ULAŞIN