Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Gazze
Giriş Tarihi: 25.10.2023 09:38 Güncelleme Tarihi: 25.10.2023 09:48

Gazze, Ortadoğu'da yer alan Filistin'in hemen güneybatısında Gazze Şeridi isimli bölgenin sahil kısmına konumlanmış bir şehirdir. Yaklaşık olarak 2 milyon nüfusa sahiptir. Gazze 5 bin yıllık bir yerleşim ve insanlık tarihine ev sahipliği yapmış, dünya genelinde tarihi açıdan önemli bir yere sahip bir bölgededir. Nüfus çoğunluğunun Müslüman olduğu Gazze'de diğer dinlere mensup bir azınlık da mevcuttur. Genç nüfus oranı ise hayli fazladır. Ekonomik kaynakları ise çoğunlukla küçük ölçekli endüstri, tarım ve hayvancılıktır. Özellikle son yüzyılda yaşanan ekonomik ve sosyolojik buhran, uzun yıllardır süren kuşatmaya maruz kalmasıdır.

Gazze Tarihi

İnsanlık tarihine baktığımızda yerleşim yeri bakımından en eski şehirlerden birisi olan Gazze, dönemin en önemli ticaret kanalları olan Via Maris'in hemen üzerinde olduğu için Güney Filistin bölgesinin ticaret ve cazibe merkezi olmuştur. Romalılar ve Bizanslılar döneminde Gazze dünyanın en önemli yerleşim birimlerinden birisi haline gelmiştir.

Gazze, 635 senesinde İslam Ordusu tarafından fethedilmiş ve akabinde bölgeye İslami Hukuk düzeni getirilmiştir. Bir süre İslamiyet'in hakim olduğu Gazze Haçlıların saldırısına uğrayarak talan edilmiştir. Bazı tarihî kaynaklar ise Haçlıların Gazze'ye girdiği zaman, şehri kimsesiz bulduğunu, şehrin harap vaziyette olmasının sebebinin doğal afetler olduğunu iddia etmektedir.

Toparlanmaya başlayan Gazze ne yazık ki Moğol istilası ve doğal afetlere maruz kalmış, zor duruma düşmüştür. 1516 yılında Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminin büyük çoğunluğunda imparatorluğun bir köyü olarak nitelendirilmiştir. Osmanlı Devleti'ne dahil olduğu sürecin yarısı kadar bir süreç boyunca yeniden ticaret ağı geniş, refah seviyesi yüksek bir yerleşim yeri olmuştur.

Gazze'nin Yakın Geçmişi

19. Yüzyılda meydana gelen 1. Dünya Savaşı neticesinde Gazze direnememiş, İngiliz Ordusu'na teslim olmuş ve İngiliz sömürgesi haline gelmiştir. İlerleyen yıllarda çıkan Arap-İsrail Savaşı (1948) sırasında Gazze Şeridi'nin bir kısmı Mısır yönetimi altında kalmıştır. Gazze'nin İsrail tarafından tam anlamıyla fethedilmesi Altı Gün Savaşı (1967) sonucu gerçekleşmiştir.

Bölge halkının bu duruma direnmesi neticesinde 1993 yılında Gazze, Filistin Ulusal Yönetimi idaresine geçmiştir. Bu dönemden 2007 yılına kadar El Fetih tarafından yönetilen Gazze'nin yönetimi, son seçimleri Hamas'ın kazanması sonucunda El Fetih'ten çıkmıştır ve bölge o dönemden bugüne İsrail'in kuşatması altındadır.

SON DAKİKA