Silahsız siyaset için 10 hamle

Hükümet, PKK'nın silah bırakması için hamle yapıyor: "Etkin pişmanlık gözden geçirilecek, İmralı ile görüşmeler şeffaf olacak, Öcalan'ın PKK'daki etkisi için gerekli zemin yaratılacak"

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Bilsek ki terör örgütü tamamen silahları bırakacak, saldırılara son verecek gereken birimler harekete geçirilir" sözleriyle başlayan yeni dönemin kodları orta- ya çıkmaya başladı. Hükümet "silahsız siyaset" için ihtiyatın elden bırakılmadığı, şeffaf bir yol haritası izlenecek.
PİŞMANLIK MI AF MI?: Öncelikle ölümler durdurulacak. 2009'da Habur'da teslim olan 7'si çocuk 15 PKK'lının gerek yaşları gerekse pişmanlık şartları re'sen gözetilerek serbest bırakılması, model olarak daha etkin bir şekilde kullanılacak. Etkin pişmanlık düzenlemesinden yararlanma koşulları gözden geçirilecek. Af seçeneği de gözetilerek özel bir çalışma yapılacak.Silahı bırakan PKK'lıların günlük hayata adapte edilmesi revize edilecek.
İMRALI İLE GÖRÜŞMELER: Ankara-İmralı arasında başlayan görüşmeler şeffaf devam edecek, mesafe alınan aşamada yazılı metne dönüşecek. Avukatlarına görüş yasağının ardından örgüt ile Öcalan arasında kesilen temas trafiğinin yeniden kurulması bekleniyor. Yeni süreçte, BDP ve Kandil de inisiyatif sergiledikleri ölçüde çözüm için dikkate alınacak.
"ÇÖZÜM İRADESİ VAR": Öcalan'ın görüşmelerde, sürecin barışa dönüşmesi için tek taraflı çabanın yetmeyeceğini ifade ederek, "Çözüm için iradeyi görüyorum, ancak ciddi kaygılarım var. Süreci sabote etmek isteyebilirler. Buradaki çabamı devre dışı bırakmak isteyenler olabilir. Araç ve yöntemler ortaya konmalı. Devlet bu konuda net olursa ben de gereken mesajı iletirim" dediği kaydedildi.
'DAĞA ÇIKMAYIN' ÇAĞRISI: İlk adımda İmralı'nın Kürt gençleri üzerindeki etkisi dikkate alınarak dağa çıkışların azaltılması için çağrı yapılması öngörülüyor. Kış koşulları nedeniyle önceki yıllarda olduğu gibi eylemlere ara veren PKK'nın geçici eylemsizlik kararlarına izin verilmeyecek.
BDP'LİLER İLE İLETİŞİM:
"Avukatlarım benim söylediklerini farklı aksettiriyor" diyen Öcalan'la teması yürütmesi için BDP'nin hukukçu vekilleri Selahattin Demirtaş ve Aysel Tuğluk gibi isimlerle iletişim kurmasına izin verilecek. Öcalan'ın silah bıraktırmak üzere Kandil'e ve Avrupa'daki yöneticilerine mesaj iletmesine kolaylık sağlanacak.
KAMUOYU İKNA EDİLECEK: PKK'nın silahsızlanma süreci kamuoyuna anlatılarak, kitleler ikna edilecek. Asker de devreye girip, şehit ve gazi yakınları bilgilendirilecek. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başta olmak üzere bakan ve milletvekilleri köy köy, mahalle mahalle dolaşıp silahın çözüm olmadığını anlatacak.
SİLAHLI ÜYELERİ ÇEK: Silahlı PKK'lıların Kuzey Irak'a çekilmesi teşvik edilecek. Silah bırakmayanlara operasyonlar sürdürülecek, bağını kesenlere çıkış yolu açılacak. PKK içindeki Suriye, İran gibi siyasi uzantılardaki çok başlılık dikkate alınacak. Öcalan'ın, Murat Karayılan, Fehman Hüseyin, Cemil Bayık gibi isimlerle mesaj trafiğine kapı aralanacak.
BARZANİ'DEN DESTEK Kandil diplomasisinde Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani'nin elini taşın altına sokması sağlanacak. Kandil'in boşaltılarak Kuzey Irak'taki köylere ve kamplara yerleştirilmesine imkân tanınacak. "Örgütün silahlarını bağımsız gözlemcinin denetimine bırakması formülü gündemde. Bu konuda Norveç gibi deneyimli ülkelerden de destek istenebilecek.
DEMOKRATİK ADIMLAR: Barış için siyasi dil yumuşatılacak. Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan 4. yargı paketindeki düzenlemeler yaşama geçirilecek. Şiddete bulaşmamış, şiddeti özendirmemiş KCK'lıların durumu değerlendirmeye alınacak. Anadilde savunma, kamu kurumlarında anadilde hizmet gibi güven verici reformlar sürdürülecek.
ÜÇÜNCÜ ÜLKE SEÇENEĞİ: Büyük bölümü Kuzey Irak'ta bulunan örgüt yöneticilerinin üçüncü bir ülkeye gönderilmesine formül aranacak. Norveç, Avustralya gibi ülkeler seçenekler arasında yer alıyor. PKK'nın lirderlerinden Murat Karayılan "Türkiye, 'silahları bırakalım sorunu diyalog ile çözelim' derse biz de 'hay hay' deriz ve böyle bir çözüme var olduğumuzu belirtiriz" diye konuştu.

KESİRE'DEN BOŞANIP YENİDEN EVLENECEK
PKK lideri Abdullah Öcalan'ın İmralı'da devlet yetkilileriyle yapılan görüşmede, ev hapsi ve 'tek önder' şartlarının dışında "Beni evlendirin" dediği de ileri sürüldü. İddiaya göre, "Evlenmek istiyorum" diyen Öcalan'ın talebi üzerine ailesi ve bazı BDP'li kurmayların yer aldığı 'çekirdek kadro' gelinin adını belirledi. Ancak bu isim bir sır gibi saklanıyor. Öcalan'ın avukatlarına vereceği bir talimat ile önce hâlâ evli olduğu Kesire'den boşanacağı ardından ikinci bir evlilik gerçekleştireceği öne sürülüyor. Kesire Yıldırım 1978'de evlendiği Öcalan'ı "ahlaksızlık ve diktatörlükle" suçlayarak 1986'da terk edip İsveç'e iltica etmişti. Öcalan, vekalet verdiği avukatları aracılığıyla açacağı davada boşanma gerekçesi olarak bu 'terk edişi' gösterecek. Medeni Kanun'da haklı bir sebep olmadan terk ediş süresi en az 6 ay olduğunda karşı tarafın boşanma davası açabileceği belirtiliyor.

KANİREŞ KAMPI'NA NOKTA OPERASYON
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Emniyet İstihbarat Dairesi'nin Hakkâri kırsalındaki PKK'lıların Kuzey Irak'taki Kanireş kampında toplandığı, kamptaki 68 teröristin kışın bitmesinin ardından geri döneceği bilgisi üzerine harekete geçti. TSK büyük bir gizlilik içinde 22 Aralık günü sınır ötesi operasyonu başlattı. Hava Kuvvetleri'ne bağlı unsurlar sınırın 10 kilometre içindeki Kanireş kampını bombardımana tuttu. Bombardımanın ardından İnsansız Hava Araçlarıyla bölge 10 saat kontrol altında tutuldu. Ardından da aralarında jandarma ve polis özel harekât timlerinin bulunduğu özel birlikler kampa girdi. Kampta bulunan 68 teröristten 46'sının etkisiz hale getirildiği, bunlardan 12'sinin kadın olduğu belirtildi. Yaralı 2 teröristin ise Sikorsky'lerle Türkiye'ye getirildiği not edildi. Geniş bir alana konuşlu olan kamptaki 5 ayrı barınak da imha edildi. Barınaklarda çok sayıda uzun namlulu silah, doçka ve mühimmatla birlikte bol miktarda yaşam malzemesi bulunduğu öğrenildi. Sınıra yakın olması nedeniyle önem taşıyan kamp PKK tarafından sözde mahkeme ve hapishane olarak da kullanılıyor.

PKK'NIN 4 AYAKLI SURİYE PLANI
İçişleri Bakanlığı PKK'nın Suriye'deki hareket planına ilişkin rapor hazırladı. SABAH'ın ulaştığı raporda iç çatışmaların seyrine göre tavır belirleyecek olan PKK'nın, rejim ile açık veya gizli görüşmelerini ve anlaşmalarını devam ettirmeye çalışacağı belirtildi. PKK'nın Suriye'deki faaliyetlerinin 1- Örgütlenme, 2- Yapıların oluşturulması, 3-Özerk yönetim oluşturma çalışmaları/toplantı/ konferanslar ve 4- Uluslararası kamuoyunda etkin propaganda odaklı yürüttüğü ifade edildi. Rapora göre, PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile çatışmaya devam edecek. Ancak her iki tarafında birbirlerinin öncelikli hedefi olmadıklarından uzun soluklu ve tahrip gücü yüksek çatışmaya girmeyecek. Raporda örgütün basın yayın organlarının Afrin, Kobani gibi bazı kesimlerde güvenliğin YPG (Halk Savunma Birlikleri) tarafından sağlandığı yönünde haberler yaptığına dikkat çekildi. Örgüt üst yönetimi, bazı grupları, mevsimi geçirmek ve PYD yapısı altında örgütlenme çalışmalarına destek sağlamak amacıyla Suriye'ye gönderme kararı aldı. Bu süreçte bazı örgüt yöneticileri sözde PYD kontrolünde bulunan illere yerleşecek.

FT: BU BİR İLK
Financial Times gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın, MİT'in Öcalan ile görüştüğünü doğrulayan açıklamalarını, "Türkiye, PKK ile silahsızlanma görüşmelerini başlattı" başlıklı bir haberde değerlendirdi. Gazete haberde "Türkiye, daha önce Öcalan ile açlık grevinin sona erdirilmesi için görüştüğünü kabul etmiş ancak ilk defa bir yetkili, barış gündemiyle müzakerelerin yapıldığını doğruladı" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silahsız siyaset için 10 hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN