Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgürlük mücadelesi nasıl olur bunu gösterebilmek için

Başbakan Erdoğan "Bizim derdimiz buraların petrolü, altını, elması değil. Kardeşliği, dostluğu gösterebilmek için buradayız" dedi

Giriş Tarihi: 9.1.2013
, nin ikinci ayağı Nijer'de Türk- Nijer İş Adamları Forumu'na katıldı. Erdoğan, buradaki konuşmasında "Bizim derdimiz buraların petrolü, altını, elması değil" dedi. Erdoğan'ın mesajları şöyle:
Biz Afrika'yla sömürgeci bir mantıkla tek taraflı olarak değil karşılıklı fayda ve saygı temelinde her iki tarafın da kazanacağı kalıcı bir işbirliği tesis etmeyi istiyoruz. Bugün Nijer'de biz onun için varız. Bizim derdimiz buraların petrolü, altını, elması değil, tüm bunların ötesinde biz kardeşliğimizi, dostluğumuzu 10 yılarca 100 yıllarca buralarda oluşturulan bu sömürü anlayışına karşı kardeşlik nasıl olur, birlikte ayağa kalkış nasıl olur, özgülük mücadelesi nasıl olur bunu gösterebilmek için biz bugün Nijer'deyiz.
İstanbulewa yolu diye tabir edilen 15. asra dayalı olan bir tarihin, Osmanlı'nın buralara kadar geldiği bir yerin şu anda yolu yapılıyor. Bu yolla ilgili olarak 450 kilometrelik bir duble yol söz konusu. Duble yola Türk müteahhitlerinin girmes, tarihi itibariyle 15. asra dayalı olan bu tarihin yeniden ayağa kalkması noktasında önemli olacaktır.

5 ANLAŞMA

Nijer ile Türkiye arasında "Ekonomik, ticari ve teknik işbirliği", "İçme suyu tedariki ve sağlıklama (sanitasyon) alanlarında işbirliği", "Su alanında işbirliği", "Ormancılık alanında işbirliği", "Diplomatik pasaportlara vizelerin karşılıklı kaldırılması" alanlarında anlaşmalar karşılıklı imzalandı.

"SEMBOLSÜNÜZ"
Erdoğan daha sonra onuruna verilen akşam yemeğine katıldı. Nijer Cumhurbaşkanı, Erdoğan'a devlet nişanını takdim konuşmasında "İslam dünyasının çağdaşlaşmasının sembolüsünüz" dedi. Erdoğan ise "İnanıyorum ki Türkiye Nijer ilişkisi bu nişan gibi parlayacaktır" diyerek nişanı kabul etti. Erdoğan, Nijer'in Agedes bölgesinde bugün hala Cuma hutbelerinde Osmanlı Padişahları ruhuna dua okunduğunu ve bunu memnuniyetle öğrendiğini söyledi.

GABONLU BALIKÇIYA: MEŞHUR OLDUN
Erdoğan Gabon'daki temasları sırasında, Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretinde fotoğraf çektiren balıkçı Ayao Nyavor ile sohbet etti. Erdoğan, "Seni gıyabında tanıyorum. Türkiye'de meşhur oldun" dedi.

EN RENKLİ 'HOŞ GELDİN'
Başbakan Erdoğan, Afrika ziyaretinin ilk ayağı olan Gabon'un ardından, Nijer'e gitti. Erdoğan'ı Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed İsofou ve ülkedeki kabilelerin ileri gelenleri karşıladı. Renkli karşılama töreninde Fulani kabilesi, Erdoğan için gösteri yaptı. Erdoğan, karşılama töreni ve gösterinin ardından duyduğu memnuniyeti ifade ederken şunları söyledi: "Çok güzel bir karşılama töreni oldu. Danslar bir harikaydı. Yılda bir kez bu dansı yapıyorlarmış. Kabile üyeleri bu dans esnasında kendilerine eş seçiyorlarmış. Nijer Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılanan Erdoğan daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçerek ikili görüşmelerde bulundu. Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed İsofou'nun, onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgürlük mücadelesi nasıl olur bunu gösterebilmek için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN