Bedelli'de yeni fırsat komisyondan geçti

Giriş Tarihi: 10.1.2013 19:17 Güncelleme Tarihi: 10.1.2013 19:21
Teklif, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal başkanlığında toplanan TBMM Milli Savunma Komisyonu, TSK Disiplin Kanunu Tasarısı ile bedelli askerliğe ilişkin kanun teklifini birleştirerek görüştü.

Komisyonun AK Parti'li milletvekilleri önerge vererek, Askerlik Kanunu'na eklenen geçici maddeyle, hizmeti kapsamında başvuruda bulunanlardan bedelin ikinci taksitini herhangi bir nedenle yatıramayanlar ile şartları taşıdığı halde hiç başvurmayanlardan, düzenlenmenin yürürlüğe giriği tarihten itibaren bir ay içerisinde kalan miktarı veya tamamını ödeyenler, temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Böylece, bedelli askerlikten yararlanmak için başvuran ve ilk taksiti yatırıp, ikinci taksit için 6 aylık sürenin hesaplanmasından kaynaklanan uygulama hatası nedeniyle bedelli kapsamından çıkarılanlara ikinci fırsat verilmiş oldu. Daha önce bedelli askerlikten yararlanmak için başvurmayanların da düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren bir ay içinde 30 bin lirayı yatırmaları halinde bu imkandan yararlanmaları öngörülüyor. Kanun teklifini veren AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, teklifin yeni bir bedelli askerlik düzenlemesi olmadığını, uygulamadan kaynaklanan sıkıntıların giderilmesini amaçladığını söyledi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da yasadan yararlanmak için son başvuru süresinin 15 Aralık 2012 tarihi olduğuna dikkati çekerek, ilk taksiti yatırdıktan sonra süre olmasına rağmen 6 ayı doldurduğu gerekçesiyle ikinci taksiti kabul edilmeyenlerin Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne başvurduğunu ve haklı bulunduğunu anlattı. Yılmaz, ''Ya bu insanları yargıya gönderecektik ya da yasal düzenleme yapacaktık'' dedi.

TSK Disiplin Kanunu Tasarısı neler getiriyor? TSK Disiplin Kanunu Tasarısı, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarıya göre aşırı derecede borçlanma ve borçlarını ödeyememe, ahlaki zayıflık, ideolojik veya siyasi amaçlı faaliyetlere karışmak, iffetsiz kimseyle evlenmek veya yaşamak, gayri tabii mukarenette bulunmak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayırma sebebi sayılacak. Aşırı derecede borçlanma ve borçlarını ödeyememe, ahlaki zayıflık, ideolojik veya siyasi amaçlı faaliyetlere karışmak, iffetsiz kimseyle evlenmek veya yaşamak, gayri tabii mukarenette bulunmak TSK'dan ayırma sebebi olacak. Disiplinsizliğe karşı oda hapsi verilemeyecek. Bu ceza, sadece karasuları dışındaki gemilerde uygulanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedelli'de yeni fırsat komisyondan geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN