Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul trafiğinde yeni dönem!

Vatan Caddesi'nde test edilmeye başlanan sistem, kent genelinde 5 bin 827 trafik direğine takılacak.

Giriş Tarihi: 16.1.2013 15:20 Güncelleme Tarihi: 16.1.2013 15:21
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen yeni sinyalizasyon sistemi ile trafik ışıklarının direkleri de aynı renkte yanacak. Vatan Caddesi'nde test edilmeye başlanan sistem, kent genelinde 5 bin 827 trafik direğine takılacak. Sürücüler, özellikle gece saatlerinde trafik lambalarının daha belirgin olacağı için uygulamanın kolaylık sağlayacağını dile getirdi.

Trafik sinyalizasyon sisteminde yenileme çalışmaları başlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni sistemler geliştirerek trafikte güvenliği hedefliyor. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi, LED ışıklı sinyalizasyon sistemi geliştirdi. Sisteme göre trafik ışıklarının direkleri de aynı renkte yanarak sürücüleri uyaracak. Vatan Caddesi'nde test edilmeye başlanan sistemde yerli üretim LED aydınlatma kullanılacak.

Trafikte güvenliği artırmak istediklerinin belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "Yeni sistem, eskisine oranla çok daha uzaktan fark edilebiliyor. Böylece sürücü ve yayaların yanlış ışıkta geçme ihtimali de ortadan kalkıyor. Yerli üretim olan LED'ler, düşük güçte çalışıp uzun ömürlü olacak. Klasik aydınlatmalar gibi ortama ısı ve radyasyon yaymayan LED'ler, İstanbul genelinde 5 bin 827 trafik direğine takılacak. LED aydınlatmalarla yüzde 80 oranında enerji tasarrufu sağlanması planlanıyor." açıklamasında bulundu.

Uygulama, Fatih Vatan Caddesi'nde bir süredir sürücü ve yayalar için deneniyor. Sürücüler trafik ışıklarının daha belirgin olması nedeniyle uygulamayı beğendiklerini söyledi. Uygulamayı desteklediklerini belirten sürücüler, uygulamanın özellikle gece saatlerinde görünürlülük açısından sağlayacağı kolaylığın önemli olacağını belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul trafiğinde yeni dönem!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN