Bombacı tanıdık

ABD Elçiliği'ni vuran , parmak izinden kısa sürede saptandı. DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı, 1997'de İstanbul'da Harbiye Orduevi'ne lav silahıyla saldıran ekipteydi

Ankara, dün öğle saatlerinde nizamiyesindeki patlama ile sarsıldı. Plastik patlayıcıyla, saat 13.15'te gerçekleştirilen eylemde Ecevit Şanlı (40) ile birlikte güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu öldü. Vize başvurusu için büyükelçiliğe gelen, kısa süre çalıştığı televizyon kanalındaki işinden ayrılan diplomasi muhabiri Didem Tuncay da yaralandı. Terör eyleminin yasa dışı DHKP-C örgütü tarafından gerçekleştirildiği belirlendi. DHKP-C'nin son dönemde emniyet birimleri tarafından yoğun operasyonların hedefi olduğuna ve örgütün genellikle taşeron olarak kullanıldığına dikkat çekildi. Ecevit Şanlı'nın, 1997'de İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Harbiye Orduevi'ne lav silahlı saldırıyı düzenleyenler arasında olduğu ve 2001'de yakalandığı tespit edildi.
ABD Büyükelçiliği, Başkent'in birinci derece güvenlikli bölgesinde bulunuyor. TBMM'ye 100, İçişleri Bakanlığı'na 300, Başbakanlığa 500 metre uzaklıkta bulunan büyükelçilik binası, yüksek duvar, demir parmaklık ve demir bariyerlerle çevrili. Kuş uçurtulmayan elçilik çevresi, 24 saat güvenlik kameraları tarafından kontrol ediliyor. Resmi polis, ABD Deniz Piyadeleri ve özel güvenlik tarafından korunuyor. Patlamanın gerçekleştiği 2 nolu giriş kapısının bulunduğu Paris Caddesi, yaya trafiğine açık olmakla birlikte normal araç trafiğine kapalı tutuluyor. Kapı, personel ve kargo-lojistik girişi için kullanılıyor.NASIL GİRDİ?

Patlamanın ardından bölgedeki tüm güvenlik kameralarındaki kayıtlar incelemeye alındı. Görüntülerdeki ilk tespitlere göre, canlı bomba Şanlı, Paris Caddesi'ne yaya olarak geldi. Daha sonra personelin kullandığı ve kargo-lojistik taşıma araçlarının giriş yaptığı 2 nolu kapıya yöneldi. Elinde dosya bulunan Şanlı, diafona bastı. Güvenlik görevlisi Akarsu, önce kapıyı açmadı. Ancak Şanlı ısrarlı bir şekilde elindeki evrakı gösterince Akarsu iş başvurusu için geldiğini düşünerek ilk kapıyı açtı. Şanlı, x-ray cihazından geçerken, üzerindeki bomba sinyal verdi. Bu sırada güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu (47) müdahalede bulunmak isterken, Şanlı üzerindeki pimi çekti. Şanlı ile birlikte Akarsu hayatını kaybetti. Patlamanın ardından çelik ve beton aksamlı kapı dışarıya doğru eğilirken, bölgeye plastik kokusu, havaya da toz bulutu yayıldı. ABD Büyükelçiliği'nde çalışan personelin büyük bir felaketin eşiğinden döndüğü ortaya çıktı. Öğle izninden dönen personel, saat 13.00'te patlamanın gerçekleştiği 2 numaralı kapıdan giriş yaptı. Canlı bomba Şanlı, saldırıyı 15 dakika sonra gerçekleştirdi. Patlamanın vize kapısına 20 metre uzaklıktaki 2 nolu nizamiyede gerçekleşmesi ve personel giriş yaptıktan saldırganın kapıya gelmesinin daha fazla can kaybını önledi. Elçilik çalışanları saldırının ardından güvenli oda olarak bilinen sığınağa alındı.

KAFASINDAKİ 'BEN'DEN BULUNDU

Patlamanın şiddetiyle canlı bombanın vücudu paramparça oldu. Tanınmayacak hale gelen canlı bombanın yüzünden kimlik teşhisi yapılamadı. Savcı Mustafa Bilgili eşliğinde olay yeri inceleme ekipleri uzun süre Şanlı'nın parmağını aradı. Olay yeri inceleme ekipleri de ceset parçalarını topladı. Canlı bombanın kafatasında bulunan ben gerçek kimliğinin ortaya çıkmasını sağladı. Yapılan araştırma sonunda canlı bombanın DHPK-C üyesi olan ve bir süre Kandıra F Tipi Cezaevi'nde yatan Ecevit Şanlı olduğu belirlendi. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ve Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Emniyet Müdürü Kadir Ay da olay yerinde inceleme yaptı. Bölgedeki tüm güvenlik kameralarındaki kayıtlar incelemeye alındı. Patlamanın ardından alarma geçen Ankara polisi, caddeyi tamamen boşalttı. Havadan da polis helikopteriyle inceleme yapıldı. Olayın hemen ardından güvenlik standartları gereği elçiliğin bütün kapıları kapatıldı. Personel içeride tutuldu, çevrede oturanlar da evlerine giremedi.ARANANLAR LİSTESİNDE
Kanlı eylemi gerçekleştiren Ecevit Şanlı'nın 01.01. 1973 doğumlu ve Ordu Gürgentepe Akören nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi. 1996'da DHKP-C'ya giren Şanlı'nın Silahlı Propaganda Birliği'nde faaliyet gösterdiği ve yurtdışı kamplarında eğitim aldığı bilgisine ulaşıldı. Örgütün Şanlı'yı son olarak patlayıcılı saldırılar için eğittiği belirlendi. Şanlı'nın, 1997'de, İstanbul Emniyeti ve Harbiye Orduevi'ne yönelik lav silahlı saldırı düzenleyenler arasında bulunduğu bildirildi. Emniyet kaynakları, zanlının hasta olduğu gerekçesiyle canlı bomba olarak kullanıldığı değerlendirmesinde bulundu. Şanlı, 2001'de ölüm oruçları sonrası yakalandığı Wernike Korsakof hastalığı sonrasında Adli Tıp raporuyla şartla salıverildi. Suriye üzerinden Almanya'ya geçen Şanlı'nın Bahçelievler 75. Yıl Polis Merkezi'ne eylem yapan Nebiha Aracı ile Türkiye'ye giriş yaptığı belirlendi. Emniyet'in "arananlar" listesinde Şanlı'nın da ismi bulunuyor. Güvenlik güçleri, İstanbul'da bir polisi şehit eden Nurgül Acar gibi DHKP/C üyesi olan 15 zanlının peşindeydi.

ARANANLAR LİSTESİNDE
Kanlı eylemi gerçekleştiren Ecevit Şanlı'nın 01.01. 1973 doğumlu olup, Ordu Gürgentepe Akören nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi. Şanlı'nın, 1996'da örgüte girdiği belirtildi. DHKP-C'nin Silahlı Propaganda Birliği'nde (SPB) faaliyet gösteren zanlının yurtdışı kamplarında eğitim aldığı bilgisine ulaşıldı. Örgütün Şanlı'yı kamplarda son olarak patlayıcılı saldırılar için eğittiği belirlendi. Şanlı'nın, 1997'de, İstanbul Emniyeti ve Harbiye Orduevi'ne yönelik lav silahlı saldırı düzenleyenler arasında bulunduğu bildirildi. Emniyet kaynakları, zanlının hasta olduğu gerekçesiyle canlı bomba olarak kullanıldığı değerlendirmesinde bulundu. Şanlı, 2001'de ölüm oruçları sonrası yakalandığı Wernike Korsakof hastalığı sonrasında Adli Tıp raporuyla şartla salıverildi. Suriye üzerinden Almanya'ya geçen Şanlı'nın 10 gün önce illegal yollardan Türkiye'ye girdiği sanılıyor. Emniyet'in "arananlar" listesinde Şanlı'nın da ismi bulunuyor. Güvenlik güçleri, İstanbul'da bir polisi şehit eden Nurgül Acar gibi DHKP/C üyesi olan 15 zanlının peşindeydi.

MUHTARA 3 AY ÖNCE SORMUŞLAR
Ölen teröristin nüfusa kayıtlı olduğu Akören köyünün muhtarı Adem Şanlı, 3 ay önce istihbaratçı olduklarını belirten 2 kişinin köye gelerek Ecevit Şanlı'yı sorduğunu söyledi. Adem Şanlı, "Ecevit'in Türkiye'ye giriş yaptığını tespit ettiklerini, eğer köye gelirse haber vermemi istediler. 'Neden arıyorsunuz' deyince de 'Muhtemelen büyük bir eylem yapacak' diye uyardılar" dedi. Adem Şanlı, 7 kardeşi bulunan Şanlı'nın en son 10 yıl önce köye geldiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bombacı tanıdık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN