Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barışı israil engelliyor

Giriş Tarihi: 7.2.2013
Cumhurbaşkanı , Ortadoğu'da adil ve kalıcı bir barışın sağlanmasının önünde en büyük engelin, İsrail'in Filistin'deki yasa dışı yerleşim faaliyetleri olduğunu söyledi. Gül İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Dönem Zirvesi, kapsamında Kahire'de düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada İsrail'in bu tutumunun sadece İslam dünyasının değil, tüm insanlığın vicdanını yaraladığını belirtti. Gül şunları söyledi: "Filistinli kardeşlerimizin sadece vazgeçilmez hakları değil, vatan toprakları da tüm dünyanın gözü önünde gaspedilmektedir. Başta Doğu Kudüs olmak üzere Filistin topraklarındaki yerleşimler uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen genişlemekte, çoğalmakta ve kendilerince 'yasal' hale getirilmektedir." İSEDAK'ın çalışmalarıyla ilgili bilgi de veren Gül "Hepimizin malumu olduğu üzere dünya ekonomisi son 5 yıl içinde önemli krizlerle karşı karşıya kalmıştır. Bu süreçte birçok ülkede, işsizlik artmış, yoksulluk daha yaygın hale gelmiş ve bunların neticesinde pek çok sosyal sorun nüksetmeye başlamıştır" dedi.

ÜÇLÜ ZİRVEDE SURİYE
Kahire'de dün Türkiye, Mısır ve İran arasında üçlü zirvesi de yapıldı. Alınan bilgiye göre zirve teklifi Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den geldi ve görüşme bir saat sürdü. Zirveye Gül, Mursi ve Ahmedinecad'ın yanı sıra 3 ülkenin dışişleri bakanları Davutoğlu, Salihi ve Amr da katıldı. Gül, Mursi ve Ahmedinecad, Suriye'deki krizin çözümü konusunda görüş alışverişinde bulundu. Suudi Arabistan geçen yılki zirveye katılmayacağını açıklamış, Mısır'ın aldığı kararlara uyacağını duyurmuştu.

KAHİRE'DE BİLBORTLU KARŞILAMA
Mısır'da faaliyet gösteren bir Türk şirketi, zirvenin yapılacağı otel çevresi ve havaalanından kent merkezine devam eden Oruba Caddesi'ni, Gül'ün fotoğrafının olduğu "Sayın Cumhurbaşkanımız Mısır'a hoş geldiniz" yazılı bilbortlarla donattı.

BÖLGEDE BARIŞ MESAJI
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Mısır'ın ortak çabalarıyla bölgedeki barış ve istikrara katkıda bulunabileceklerine gönülden inandığını belirterek, Gazze'de sağlanan ateşkesin bunun en somut göstergesi olduğunu söyledi. 12. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi için Mısır'da bulunan Gül, AA'ya şu değerlendirmeleri yaptı:
Mısır'ı, Ortadoğu ve Akdeniz coğrafyasında stratejik bir ortak olarak görüyoruz. Tarih boyu mükemmel bir seyir izlemiş olan Türkiye-Mısır ilişkileri, kardeş Mısır halkının iki yıl önce başlattığı hürriyet ve demokrasi mücadelesi sonrasında yeni bir dinamizm kazanmıştır.
2011 yılı Mart ayında, Tahrir Devrimi'nden sadece 1.5 ay sonra Mısır'a başarılı bir ziyaret gerçekleştirdim. Bu kardeş ülkeyi devrimden sonra ziyaret eden ilk devlet başkanı olmanın onurunu hâlâ taşıyorum.



BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barışı israil engelliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN