Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son söz Başbakan'ın

SABAH, Başbakan Erdoğan'a bugün sunulacak 4'üncü Yargı Paketi'ne ilişkin önemli detaylara ulaştı. 22 maddede toplanan ve önemli maddeleri çok alternatifli hazırlanan pakete "şiddet" kriteri damgasını vurdu

Terörün sonlandırılması sürecinde devletin atacağı somut adımlardan biri olarak gösterilen 4'üncü Yargı Paketi'ne "şiddet" kriteri damgasını vurdu. Paketteki iki kritik maddeye, "şiddeti alenen övme" ve "şiddete açıkça teşvik" unsurları yerleştirildi. SABAH, Başbakan Tayyip Erdoğan'a bugün sunulması planlanan 4'üncü Yargı Paketi'ne ilişkin 4 önemli detaya ulaştı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Türkiye'nin mahkumiyet cezası aldığı ihlalleri ortadan kaldırmak amacıyla hazırlanan paketin 22 maddeden oluştuğu, kritik maddelerin birden çok alternatif içerdiği öğrenildi.

220'YE 5 ALTERNATİF

Pakette, özellikle KCK davası tutuklu ve hükümlülerinin önemli bir bölümünü yakından ilgilendiren TCK'nın 220'nci maddesinin 6'ncı fıkrasının yeniden düzenlenmesi öngörüldü. Ulaşılan bilgilere göre; Başbakan Erdoğan'a bu fıkra için 5 ayrı alternatif sunulacak. Yasayı uygulayacak hâkim-savcılar açısından farklı sonuçlar doğurabilecek bu fıkra üzerindeki alternatifler şu çatı altında toplanıyor: "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına şiddet unsuru içeren eylemlerde bulunanlar da örgüte üye olmak suçundan cezalandırılır." Paketteki genel mantığı anlatan bu düzenleme, mevcut TCK'da şu haliyle yer alıyor: "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan dolayı cezalandırılır."

AF VE VİCDANİ RET

Pakette "olanlar" kadar "olmayanlar" da önem taşıyor. Düzenlemenin bir af gibi algılanmaması için propaganda suçu tanımlanırken düzenlemenin bir affa dönüşmemesi için bariyerler konulacak. Buna göre KCK tutuklularının serbest kalması için sadece suç işlememiş olmaları yetmeyecek. Daha önce 4'üncü Yargı Paketi kapsamında yeniden ele alınacağı ifade edilen "Vicdani Ret" hakkına ilişkin maddelerin paketten çıkartıldığı öğrenildi. Paket kapsamında daha önce görüşülen uzun tutukluluk ve yargılama sürelerini kısaltacak bazı önemli düzenlemeler de hayata geçirilecek.

POŞU TARTIŞMASI KALKIYOR

Paketin bu haliyle yasalaşması durumunda, terör örgütünün çağrısı üzerine de olsa düzenlenen eylemlere poşuyla katılan bir kişi, eylem sırasında şiddete karışmadığı sürece örgüt üyesi gibi cezalandırılamayacak.

TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI'NA DÜZENLEME
Paketin en önemli ayağı olan "terör örgütü propagandası" suçunun yeniden tanımlanması da şiddet kriterine göre düzenlendi. Buna göre, şiddet işleme, şiddeti övme ve şiddeti teşvik haricindeki eylemler suç olmayacak. Propaganda suçundan ceza verilmesi için zanlının, şiddeti bizzat işlemesi, övmesi ya da teşvik etmesi gerekecek. Pakette, Terörle Mücadele Kanunu'nun "Terör Örgütleri" başlıklı ve "terör örgütlerinin propagandasını yapma" suçu içerikli 7. maddesinin sonuna, hâkimsavcıların uygulamadaki inisiyatifini daraltacağı değerlendirilen şu hükmün konması planlanıyor: "Şiddeti açıkça övmeyen ve açıkça teşvik etmeyen söz ve eylemler bu kanun kapsamında cezalandırılmaz." Şiddet kriterine göre cezaların bu şekilde yeniden düzenlenmesinin ardından KCK'dan tutuklu çok sayıda kişinin serbest kalması bekleniyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son söz Başbakan'ın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN