Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dink cinayetinde flaş itiraf

Giriş Tarihi: 14.2.2013 11:03 Güncelleme Tarihi: 14.2.2013 11:05

Cezaevinden ihbar mektubu gönderen M.A., “Dink cinayeti öncesinde Erhan Tuncel’le Agos’un önünde keşif yaptık. Güvenliğimi sağlarsanız isim, tanık ve bir takım kanıtlar sunarak bu iddialarımı kanıtlarım” dedi. Tanık koruma programına alındı.

AGOS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili yeni tanık çıktı. Kaldığı cezaevinden, ihbar mektubu gönderen ve JİTEM elemanı olduğunu söyleyen M.A.'nın mektubuna ulaşıldı. STAR gazetesinden Kemal Gümüş'ün haberine göre, M.A., kendisi ve ailesinin korunması halinde cinayeti aydınlatacak deliller sunacağını söyledi. Mahkeme, iddiaları ciddi bularak tanık ve ailesinin korunması için önlem aldı. Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin ise tanığın ifadelerinin gündeme gelmesini istemediklerini söyledi.

BİRÇOK RÜTBELİ İLE GÖRÜŞTÜM

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast'ın örgüt suçundan yargılandığı İstanbul 2. Çocuk Ağır Mahkemesi'ne gönderilen itiraf mektubunun ayrıntıları ortaya çıktı. Dink cinayetiyle ilgili ek soruşturmayı yürüten Savcı Akkaş'a ulaşan ihbar mektubunun sahibinin, Tokat'ta tutuklu bulunan eski bir JİTEM'ci olduğu öğrenildi. İhbar mektubunda tanık, cinayet öncesi yapılan planlarla ilgili bilgisi olduğunu söylüyor. Tanık ayrıca olay öncesi ve sonrasıyla ilgili, çeşitli asker ve rütbelilerle ilgili yapmış olduğu telefon görüşmeleri olduğunu belirtiyor. "Kasten adam öldürme" suçundan tutuklu bulunduğunu anlatan tanık M.A., içinde bulunduğu örgütün talimatıyla suç işlediğini, talimat aldığı kişilerin kendisini birkaç yıl içerisinde çıkacaklarını ve kendisini yurtdışına götüreceklerini vaat ettiklerini ancak bunu yapmadıklarını söyledi. Verilen sözlerin tutulmadığını, bu nedenle itirafçı olduğunu söyleyen tanık M.A., "Sonumun Mustafa Duyar gibi olmasını istemiyorum. Can güvenliğimin sağlanmasını istiyorum" dedi. Sabancı cinayeti sanığı Duyar, konuşacağını söylemesinin ardından kaldığı cezaevinde öldürülmüştü.

KENDİSİ VE AİLESİNE KORUMA

Tanık bu şartların sağlanması durumunda, isim, tanık ve bir takım kanıtlar sunarak söylediklerini ispat edeceğini belirtti. Bununla birlikte, tanığın kendisinin ve ailesinin can güvenliğinin korunması için tedbirler alınmaya başlandı. İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi tanığın istediği şekilde korumanın alınması yazı yazdı. Öte yandan, mektupta geçen dikkate alan TMK 10. Maddeyle yetili Muammer Akkaş da tanığın ifadesini alacak. İfade için de özel güvenlik önlemleri alınacağı belirtildi.

ELİMDE SOMUT KANITLAR VAR

Hrant Dink'in ölümüyle ilgili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde azmettirici olarak yargılandığı davada beraat eden Erhan Tuncel'in ismi mektupta dikkat çekiyor. Erhan Tuncel'i iyi tanıdığını belirten M.A., Tuncel ile Trabzon'da görüştüklerini, Dink'i öldürme planını Tuncel ile birlikte yaptıklarını anlattı. Cinayet için İstanbul'a geldiklerini ve keşif çalışmaları yaptıklarını anlatan tanık, Tuncel'in hem emniyet hem de Jandarma ile görüştüğünü, her iki tarafa da cinayetle ilgili bilgi verdiğini ve bunun üzerine Tuncel'in Trabzon'a döndüğünü söylüyor. Cinayeti Erhan Tuncel ile birlikte planladıklarını söyleyen tanık ayrıca, cinayetin kendisinden habersiz gerçekleştirildiğini belirtiyor. Tuncel'le beraber cinayet öncesi Agos önünde keşif yaptıklarını anlatan tanık, yaptıkları keşife dair somut verilere sahip olduğunu ve cinayet ile ilgili Jandarmada yaptıkları çalışmaları ve bir takım bilgiler içeren CD'lere sahip olduğunu söyledi. Bunun üzerine savcılığın talimatıyla sanık ve ailesi hakkında koruma kararı alınarak güvenlik önlemleri alındı.

AVUKATLARIN GARİP SESSİZLİĞİ

DİNK ailesinin avukatlarından Fethiye Çetin davanın seyrini değiştireceğini idda eden tanık M.A ile ilgili bilgilerin basında yer almasını istemediklerini söyleyerek şunları anlattı: "Biz gizli tanığın çok önemli bilgilere sahip olduğunu düşünüyoruz ancak ne söyleyeceğini henüz bilmiyoruz. Neler söyleyeceğini gördükten sonra konuşabiliriz. Şimdi bu işin basında çıkmasını istemiyoruz. Tanığın can güvenliği söz konusu" dedi. "Tanık ve ailesi için koruma kararı alındı ve şimdi korunuyor buna rağmen neden kamuoyunun haberdar olmasını istemiyorsunuz?" şeklindeki soruya ise Çetin, "Evet koruma kararı alındı ancak gizli tanığın ifadesini daha görmedik. İfadesini görmeden yorum yapmak istemiyorum. Mektubun içeriği doğru bunları söylemiş ama daha önemli bilgilere sahip onları bilmiyoruz" ifadelerini kullandı. Hrant Dinkin kardeşi Orhan Dink ise; "Gizli tanık çok önemli bilgiler veriyor. Elinde daha önemli bir takım bilgilerin olduğunu söylüyor. Çıkan her bilgi önemli" şeklinde konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dink cinayetinde flaş itiraf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN