'Süreç isimlerden daha önemli'

Giriş Tarihi: 21.2.2013

Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan kardeşi aracılığıyla, kendisiyle görüşecek BDP heyetindeki isimlerin önemli olmadığını belirtip "Süreç daha önemli" mesajı verdi

Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile geçtiğimiz pazartesi günü yaptığı görüşmenin detaylarına SABAH ulaştı.

Öcalan, kardeşine önemli açıklamalar yaptı, çözüm sürecinin devamı konusunda 4 önemli mesaj verdi. İmralı'ya gidecek BDP heyeti ile ilgili eş başkanlar konusunda ısrar edilmemesi gerektiğini belirten Öcalan, "Süreç, isimden daha önemli. Sorun isim değil. BDP'den herhangi biri gelirse de olur" mesajı verdi.

Kardeşine, kendisiyle görüşen MİT heyetini samimi bulduğunu belirten Öcalan, ancak heyetin bir sınırı olduğunu, bir yere kadar yeterli olabileceğini vurguladı, arkasında siyasi irade olması gerektiğini ima etti. Görüşmede en dikkat çekici ayrıntılar Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürüldüğü cinayete ilişkin çıktı. Öcalan, cinayetle ilgili NATO ve gladyoyu işaret etti. "Kim beni buraya getirdiyse, o katliamı da onlar yaptı" diyen Öcalan hükümetten cinayetin arka planının aydınlatılmasını istedi.

Öcalan "Fransa biliyor, Avrupa, ABD, NATO bunu biliyor. Doğruları söylemiyorlar. Bunları söylesinler ki süreç ilerlesin" dedi. Öcalan, kardeşiyle görüşmede Türkiye'ye Suriye'ye gönderilen yardımlar konusunda da teşekkür etti. Öcalan, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde Kürt nüfusun ağırlıklı olduğu bölgelere de insani yardım gönderdiğini vurgulayarak, bunun önemli olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Süreç isimlerden daha önemli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN