Berfo Ana son kez Galatasaray Meydanı'nda

Giriş Tarihi: 22.2.2013 12:56 Güncelleme Tarihi: 22.2.2013 15:35

105 yaşında hayatını kaybeden kamuoyunun 'Berfo Ana' olarak tanıdığı Berfo Kırbayır için Galatasaray Meydanı'nda tören düzenlendi. Törende Berfo Ana'nın yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Dün 105 yaşında hayatını kaybeden Berfo Kırbayır'ın kırmızı karanfillerle süslenen cenazesi, Karacaahmet Gasilhanesi'nden alınarak Galatasaray Meydanı'na getirildi. Burada düzenlenen törene Kırbayır'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, şarkıcı Ferhat Tunç gibi çok sayıda kişi katıldı.

Törende Berfo Ana'nın yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görülürken, kayıp yakınları adına konuşan bir kişi, 'Oğlunun kemiğine bir mezarına razı edilmiş anaydı. Yıllarca bunu istedi. Bunu bile Berfo Ana'ya çok gördüler. Berfo Ana'ya sözümüz 'senin bundan sonra taşıyacağın resimleri biz taşıyacağız, senin söyleyeceğin sözleri biz söyleyeceğiz.' Toprağın bol olsun Berfo Ana' dedi.

Berfo Ana'nın kardeşi ise, 'Davadan vazgeçmeyin. Mutlaka ablamın vasiyetini yerine getireceğiz. Süre uzatılmasın, bize söz verilen süreler var. Ablam yalnız Cemil Kırbayır için değil, 16 bin 780 faili meçhulün ablası ve annesidir. Biz bu düşünceyle mücadelemize devam ediyoruz' diye konuştu.

Cenaze törenine katılan eski Milletvekili Ufuk Uras da, 12 Eylül davasının Berfo Ana ile simgelendiğini belirterek, 'Herhalde vasiyeti, Kenan Evren ve arkadaşlarının davasını şimdi geride kalanların devam ettirmesidir. 12 Eylül davalarında bizi yalnız bırakmayın. Berfo Ana sadece çocuğunun kemiklerinin bulunmasını istemedi, Kenan Evren ve arkadaşlarından hesap sorulmasını istedi. O yaşına rağmen bütün davaları takip etti' dedi.

Berfo Ana'nın cenazesi, burada düzenlenen törenin ardından cuma namazını müteakiben kılınacak cenaze töreni için Üsküdar Şakirin Camii'ne götürüldü.

*İŞTE BERFO ANA'NIN VASİYETİ

BERFO ANA'NIN CENAZESİ ARDAHAN'A GÖNDERİLDİ

Kayıp yakınlarının sembol ismi Berfo Kırbayır'ın cenazesi, Karacaahmet Mezarlığı'ndaki Şakirin Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Ardahan'a gönderildi. Cenazenin bir otobüsün bagajında götürülmesi dikkat çekti.

12 Eylül darbesinde gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan oğlu Cemil Kırbayır'ın akıbetini ve mezarını öğrenmek için 102 yaşına kadar mücadele eden 'Berfo Ana' ismiyle tanınan Berfo Kırbayır için, sık sık eylem yaptığı Galatasaray Meydanı'nda tören düzenlendi. Törenin ardından, Berfo Kırbayır'ın cenazesi Karacaahmet Camii'ndeki Şakirin Camii'ne götürüldü. Burada kılınan cenaze namazına Cumartesi Anneleri, kayıp yakınları ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürel Tekin katıldı.

Berfo Kırbayır hakkında konuşan Gürsel Tekin, "Bütün annelerin sembolü olan bir annemizin cenaze törenindeyiz. Başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere hepimizin sorumluluğu var. Başbakan Cumartesi Annelerini davet etmiş ve Berfo Ana'nın oğlunu bulacağını söylemişti. Berfo Ana da oğlumu bulmazsanız hakkımı helal etmem demişti." diye konuştu.

Kılınan cenaze namazından sonra tabutu cenaze aracına kaşıp yakınları taşıdı. Berfo Kırbayır'ın cenazesi daha sonra bir otobüsün bagajına konarak Ardahan'a gönderildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berfo Ana son kez Galatasaray Meydanı'nda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN