Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barlas: Barış artık bize çok uzak değil

Giriş Tarihi: 28.3.2013
Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas, akil insanlar komisyonunu, barışa giden yolu, olası engelleri değerlendirirken öncelikle "Türkiye'nin bugününe baktığımda dünden çok iyi görüyorum. Barış çok uzak değil" tespitini yaptı. Barlas'ın yorumları şöyle:
(Akil insanlar) Herkesin kendine göre akil yani tahammüllü insanları var. Bizim akil olarak gördüğümüz geniş ufuklu insanlar devlet sorunu dışında entelektüel sorunlarla ilgilenen insanlardır. Ama devlet sorunu olduğu zaman birlik, bütünlük, hukuk vardır. Anayasanın değişmez ilkeleri konusunda gerçekten akil adam diye baktığınız insan, değişmez ilke olur mu der. Listeyi belirleyecek olan hükümet.
Mutlak barış için kimliklerin belirmediği bir anayasa şart. Müslüman, laik, Türk, Kürt derseniz dışındakiler baştan dışlanmış hisseder.
Türkiye'nin bugününe baktığımda dünden çok iyi görüyorum. Barış çok uzak değil. Öcalan'ın konuşmasını beğeniyle izledim. 1999'dan beri bir hücreye kapatılmış, dünyayla teması sınırlı bir adamın demek ki kafasında bir plan varmış. Kesin olarak silahlı çatışmalar dönemi bitti. Bunu söylemesi Ortadoğu ve dünyayı iyi gözlediğini ortaya koyuyor. Ortadoğu'da silahla haklarını elde etmeye çalışanların başı beladan kurtulmuyor. Türkiye'deki Kürtler ile Türklerin inanç ve tarihi beraberliğine işaret etmesi de hoş bir olay.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barlas: Barış artık bize çok uzak değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN