Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yangınlar neden Türk evlerinde çıkıyor?

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya'nın Köln kentinde Türklerin yaşadığı bir apartmanda çıkan yangınla ilgili araştırmaların sürdüğünü belirterek, ''Bu hadiselerin üzerine Alman hükümeti, eyalet hükümetleri gitmek zorundadır'' dedi.

Giriş Tarihi: 31.3.2013 14:54
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı'nın 39. İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı.

Almanya'da çıkan yangında hayatını kaybeden 8 Türk'ün bir süre önce Afyonkarahisar'da toprağa verildiğini hatırlatan Bozdağ, bugün yine Almanya'da, Türklerin yaşadığı bir apartmanda yangın çıktığını, konuyu takip ettiklerini söyledi.

Bu hadiselerin üzerine Alman hükümetinin, eyalet hükümetlerinin gitmek zorunda olduğuna işaret eden Bozdağ, şöyle devam etti:

''Bir insan olarak düşünmeden edemiyorum. Bu yangınlar çıkmak için Türklerin evini nasıl tespit ediyor, anlamakta zorlanıyorum. Acaba sadece Türklerin meskun olduğu evlerdeki prizlerde bir karışıklık oluyor da başka evlerde neden olmuyor? Prizler, yangın çıkarmak için sadece Türklerin bulunduğu evleri mi seçiyor? Böyle bir akli melekesi var mı diye merak ediyorum. Ben böyle bir şeyin olduğunu söylemiyorum, ama Alman yetkililerin bir yangın çıktıktan 5 dakika sonra, 'Bu işin arkasında nasyonel, ırkçı, yeraltı örgütü veya Neonaziler ile bağlantısının olduğununa ilişkin emareye rastlanmadı' açıklamasını yapınca, ben bu soruları sormak zorunda hissediyorum. Hangi bilgi ile bunu 5 dakika sonra yapıyorsunuz? Hangi veriye dayanarak böyle bir değerlendirme yapıyorsunuz?''


''KENDİNİZİ GÜLÜNÇ DURUMA DÜŞÜRMEYİN''

Alman hükümetine ve eyalet hükümetleri yetkililerine çağrıda bulunan Bozdağ, şöyle konuştu:

''Lütfen bu olan biten hadiseleri dikkatle inceleyin, işin esasına inin. İdeolojik bakarak, bu hadiseleri farklı farklı noktalara koyarak, 'Efendim Neonaziler değildir' ön kabulü ile hareket edilerek yapılırsa bu incelemeler fevkalade yanlışlara mal olur. Nitekim geçmişte böyle yapıldı, 'Neonaziler' dendi, hayatını kaybeden insanlarımızın aileleri muhtemel şüpheliler olarak sorgulandı. Aradan geçen yıllar sonra Neonazi cinayeti olduğu anlaşıldı. Onun için biz diyoruz ki bu tür yangınlar çıktığında 'Bu bir Neonazi saldırısı, kundaklaması olabilir' sorusunu sorup, bu çerçevede bir değerlendirin. Başka ihtimaller var mı, o çerçevede de delilleri değerlendirdin. Ama lütfen daha yangın yeni çıkmış, hemen ardından 'Böyle bir ihtimal yoktur' diye bir açıklama yaparak kendinizi gülünç duruma düşürmeyin. Gerçekleri ortaya çıkarın, ondan sonra açıklama yapın. Bizim böyle düşünmek için çok haklı nedenlerimiz var.''
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yangınlar neden Türk evlerinde çıkıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN