Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıp iki papaz için görüşüyorlardı

Suriye'de kaçırılan iki metropolitin, dört ay önce kaçırılan iki papazla ilgili görüşme yaptığı ortaya çıktı. Suriye Ortodoks Kilisesi ise her iki din adamının yerinin bilinmediğini duyurdu

Türkiye'de İskenderun'da katıldıkları ayinden dönüşlerinde, Suriye sınırından 20 kilometre içeride kaçırılan, Şam'da bulunan Ortodoks Kilisesi'nin iki metropolitinin durumu belirsizliğini koruyor. Hem muhalif Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) hem de hükümet yetkilileriyle görüşen din adamları, her iki taraftan da "Bizde yoklar" bilgisini aldı. ÖSO olayı kınarken, Ortodoks Kilisesi'nden Rahip Tony Yazıcı, kaçıranların ÖSO içindeki Çeçen savaşçılar olduğunu savundu. Halep Ortodoks Kilisesi Metropoliti Pavlo Yazıcı (60) ile Halep Süryani Ortodoks Metropoliti Yuhhana İbrahim (54), pazar günü İskenderun'daki Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi'nde ayine katılmıştı.

ÖSO: SERBESTLER
Halep'e giderken, 4 ay önce kaçırılan Rum Ortodoks Kilisesi papazı Isaac Mahfood ile Ermeni Katolik Kilisesi papazı Michael Kayyal için görüşmeler yapmak üzere kentin kuzeyindeki bir bölgeye gittiler. Fakat bu sırada şoförleri öldürülüp kendileri de kaçırıldı. Metropolitleri kaçırdığı iddia edilen Çeçen savaşçıların GSM takibini önlemek için, hem öldürdükleri şoförün hem de metropolitlerin GSM telefon kartlarını kırdıkları sanılıyor. Bu arada Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkan Yardımcısı Hassun, iki din adamının serbest bırakıldığını açıkladı. Ancak bu bilgi doğrulanmadı. Suriye Ortodoks Kilisesi ise dün internet sitesinde, her iki din adamının halen kayıp oldukları ve nerede olduklarının bilinmediğini açıkladı. Rahip Yazıcı, kaçıranların El Kaide bağlantılı ve ÖSO içinde hareket eden El Nusra örgütüyle bağlantılı olduklarını öne sürdü. Esad muhalifi Suriye Ulusal Koalisyonu ise kaçırılma olayını kınayarak rejim yanlılarını suçladı.

PAPA YİNE DUA ETTİ
Özgür Suriye Ordusu içerisinde savaşan Çeçen gruplar tarafından kaçırıldığı sanılan Metropolit İbrahim, 2 ay önce Suriye'de süren iç savaşa ilişkin olarak "Bu anlamsız savaşın bir an önce bitmesini istiyoruz" demişti. Pazar günü İskenderun'da ayine katılan Marta Bakırcı da "Her iki papaz da barış, kardeşlik, sevgi mesajları verdiler. Suriye'deki iç savaşla ilgili herhangi sözleri olmadı" ifadelerini kullandı. Papa Francis de her iki metropolitin bırakılması için dua etti. Vatikan'da 100 bin kişiye yönelik bir ayin düzenleyen Papa Francis, "Durumları hakkında çelişkili açıklamalar geliyor. Bir an önce cemaatlerine kavuşmalarını diliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp iki papaz için görüşüyorlardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN