Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemil Çiçek'ten son uyarı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonunun bugünkü toplantısıyla ilgili, "Güneş batmak üzeredir, karanlığa kalmadan bu işi ne yapacaksak bir an evvel kararını vermemiz lazım" dedi.

Giriş Tarihi: 3.5.2013 12:38 Güncelleme Tarihi: 3.5.2013 12:46
Çiçek, Türk Japon Vakfından ayrılırken gazetecilerin bugün toplanacak Anayasa Uzlaşma Komisyonuna ilişkin sorularını yanıtladı.

"Bu toplantıdan ne bekliyorsunuz" sorusu üzerine Çiçek, bir süreden beri anayasa üzerinde çalışmaların devam ettiğini, vatandaşların kendilerinden sonuç beklediğini söyledi.

Bunun 30 yıldır tartışılan bir konu olduğunu ve herkesin bu anayasanın dar geldiği hususunda ittifak halinde bulunduğunu ifade eden Çiçek, "30 yıldır tartışıp herkesin ittifak ettiği bir konuyu daha uzunca bir süre biz Türkiye'nin gündeminde tutamayız. 4 siyasi partimizin milletimize taahhüdüdür. Bu dönem parlamentosu çalışmaya başladığında 4 siyasi parti büyük bir kararlılıkla Uzlaşma Komisyonu diye ifade edilen komisyonumuzu görevlendirdi. 19 Ekim 2011'den beri de bu çalışmaları sürdürüyoruz. Bu çalışmaların artık bir şekliyle olumlu şekilde sonlanması herkesin arzusudur" diye konuştu.

Seçim atmosferine girildiği için 2012'nin hedeflendiğine dikkati çeken Çiçek, geçen yıl yapılan siyasi parti kongrelerinin bile anayasa çalışmalarını 10-15 gün aksattığını anımsattı. Çiçek, "Dolayısıyla bir partinin siyasi faaliyeti bile bu çalışmaları 15-20 gün atlatırsa arka arkaya 3 defa seçim yapmak mecburiyetinde olan ülkemizde tüm partileri ve ülkenin tamamını ilgilendiren seçim atmosferi içerisinde anayasa yapmanın zorluğunu daha baştan kabul ederek 2012 yılını hedefledik" şeklinde konuştu.

Çalışmanın 2012 yılına yetişmediğini, bunun nedenlerinin de bilindiğini kaydeden Çiçek, işin çok daha fazla geciktirilemeyeceğini, bunun bir an evvel sonuçlandırılması gerektiğini söyledi.

Çiçek, "Çalışıyormuş gibi gözüküp işi daha uzun süre gündemde tutamayız çünkü o takdirde vatandaşın parlamentoya, siyaset kurumuna güveni büyük ölçüde yara alır" dedi.


"TÜM PARTİLERİN HASSASİYET GÖSTERMESİ LAZIM"

TBMM'de son günlerde yaşananlara da değinen Çiçek, bunları "üzücü" diye niteledi. Hiç kimsenin tasvip etmediği birtakım ifadelerin, uzunca bir zamandır kullanılır hale geldiğini belirten Çiçek, "Biliyorsunuz, son birkaç gün içerisinde bu işi biraz daha öne çıkardı. Bu yönüyle yeri gelmişken ifade edeyim, Sayın Başbakan dün bir cevab-i mektup yazdı, benim yazıma. Kendisine teşekkür ediyorum. Hassasiyet gösterdi. Bu hassasiyeti tüm partilerimizin, ben dahil hepimizin göstermesi lazım. Çünkü meclis hepimizin" diye konuştu.

Meclislerin demokrasinin mabeti olduğuna işaret eden Çiçek, mabetlerde yakışıksız, kaba, kırıcı, hakaretamiz sözlerin sarf edilmemesi gerektiğini vurguladı. Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kimse yanlışların arkasında durmamalı, hepimizin Parlamentonun itibarı, Meclisin itibarı açısından Sayın Başbakan'ın da gösterdiği hassasiyeti göstermemiz gerekir. İnşallah bu son olur. Meclisimizin bu türlü olumsuzluklarla değil anayasayı yapmış bir meclis olarak toplum önüne çıkmasını tercih ederim. Doğrusunun da bu olduğunu düşünüyorum. Partilerimize ve komisyon üyelerine böylesine tarihi bir sorumluluk düşüyor. Bugün bunları bir defa daha değerlendirmiş olacağız, sonucu ayrıca açıklarız."

"Son toplantı mı bu" sorusuna da Çiçek, "Son baş, ben bu tür ifadeleri kullanmam. Bunlar bizim dışımızda bu sürece atfedilen ifadeler. Ama gerekçesini söylediğim sebeplerden dolayı güneş batmak üzeredir, karanlığa kalmadan bu işi ne yapacaksak bir an evvel kararını vermemiz lazım" yanıtını verdi.


JAPONYA BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan TBMM Başkanı Çiçek, Türk-Japon Vakfında Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile görüştü.

Vakıf merkezine gelişinde ellerinde Türk ve Japon bayrakları bulunan çocuklar tarafından karşılanan Abe, burada fotoğraf çektirdi. Abe daha sonra Çiçek ile bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından Japonya Başbakanı Abe ve eşi Akie Abe ile TBMM Başkanı Çiçek ve eşi Gülten Çiçek "Osmanlı Sarayında Japon Rüzgarı" konulu fotoğraf sergisinin açılışını yaptı. Sergiyi gezen Abe ve Çiçek'e Türk-Japon Vakfı Başkanı Cafer Tayyar Sadıklar bazı hediyeler verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemil Çiçek'ten son uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN