Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç yeni telefon alıp takipten kurtuldular

Reyhanlı saldırısına yardımcı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan zanlılar "kaçakçılık" nedeniyle teknik takip altındaydı. Zanlılar olaydan önce üç telefon alıp takipten kurtuldular

Reyhanlı'da 51 kişinin yaşamını yitirdiği iki bombalı saldırıda gözaltına alınan zanlılarla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Saldırıda yardım ve yataklık yaptıkladı iddia edilen zanlalırdan bazılarının saldırıdan önce "kaçakçılık" nedeniyle teknik takip altında oldukları ancak görüşmelerde terörist faaliyete ilişkin bir tespit bulunmadığı belirtildi. Zanlılar olaydan önce üç yeni telefon aldı. Patlamalara ilişkin olaydan sonra gözaltına alınan 9 zanlıdan 8'i Emniyet ifadelerinin ardından dün adliyeye çıkarılırken, şüphelilere ilişikin yeni bilgiler de ortaya çıktı. Şardım ve yataklık yaptıkları gerekçesiyla gözaltına alınan Türk vatandaşlarından bazıları "kaçakçılık" yaptığı için güvenlik güçlerinin takibi altındaydı. Bu kişilerden bazıları dinleniyordu ancak yapılan konuşmalar kaçakçılık faaliyeti olarak algılandı. Konuşmalarda terörist faaliyete ilişkin bir şey tespit edilemedi. Bu kişiler, olaydan önce üç yeni telefon aldı. Bu telefonların takip edilmesi ise mümkün olmadı. Öte yandan Reyhanlı saldırısı ile birlikte MİT başta olmak üzere güvenlik birimleri, Suriyeliler'in kaldığı kampları sıkı takibe aldı. MİT'in, Suriyelilerin kaldığı kamplara giriş çıkış yaptığı iddia edilen Esad'ın "uyuyan ajanlarını" aradığı bildirildi. Türk istihbarat birimlerinin elinde kamplara giriş-çıkış yapan Suriyeli mülteciler arasında Esad'ın adamları ve ajanlarının da yer aldığı bilgisi bulunuyor. Bunların "uyuyan ajanlar" olduğu iddia ediliyor. Türkiye'de kanlı ve provokatif eylemlere imza atabilecek ya da bunları örgütleyebilecek uyuyan ajanları bulmak için MİT geniş kapsamlı bir araştırma yapıyor. MİT'in bu işi çok sıkıya aldığı belirtiliyor.

4 Reyhanlı zanlısı hapiste
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin öldüğü yüzden fazla kişinin yaralandığı çifte bombalı saldırının 8 şüphelisi geniş güvenlik önlemleri altında Adana Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi. Adana Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet polisleri, şüphelilerin sevki sırasında adliye etrafında geniş güvenlik önlemi aldı. Teker teker araçtan indirilen ve kelepçeli oldukları gözlenen şüpheliler, mahkumların giriş yaptığı kapıdan adliyeye alındı. Şüpheliler daha sonra özel yetkili savcıya ifade vermeye başladı. Özel yetkili savcı tarafından ifadeleri alınan 8 zanlıdan 4'ü serbest bırakılırken, 4 kişi tutuklanmaları talebiyle 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevkedildi. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 4 zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç yeni telefon alıp takipten kurtuldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN