Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meydan'a müdahale

Giriş Tarihi: 12.6.2013

Polis, AKM ve Cumhuriyet Anıtı'na asılan pankart ve flamaları kaldırmak için Taksim Meydanı'na çıktı. Bazı göstericiler polise molotof ve taş attı. 'Gezi'ye müdahale etmeyen polis Taksim'i boşalttı

İstanbul 'nda 15 gündür süren "ağaç nöbeti" ve eylemler kapsamında polis, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve Cumhuriyet Anıtı'ndaki illegal pankart, afiş, ve posterlere yönelik dün 06.15'te operasyon başlattı. Ekipler, yaklaşık 100 otobüsle Gümüşsuyu, Kadırgalar Caddesi ve Tarlabaşı'ndan alana çıktı. İddiaya göre; bir grup eylemci polisi engellemek için taş ve misket attı. Polis, grubu gaz bombasıyla dağıttı. Polis, 07.35'te AKM'deki ve anıttaki pankart, afiş, poster ve flamaları indirdi. AKM'de sadace Atatürk posteri ve Türk Bayrağı kaldı.

MÜZAKERECİ POLİS

Daha sonra polisler ortalığın hareketlenmesi üzerine Gezi Parkı'na dokunulmayacağı anonsu yaptı. Daha önce Tunceli'de de görev yapmış olan emniyet amiri Salih Şen, megafonla "Sİzlere yardımcı olmak istiyoruz. Gezi Parkı'na müdahale edilmeyecek. Çadırlara dokunulmayacak" anonsu yapıp, polisin marjinal gruplara müdahale ettiğini açıkladı. Polisle görüşen Taksim Gezi Parkı Platformu yetkilileri, "Parka ve çadırlarımıza dokunulmazsa bizden herhangi bir eylem beklemeyin" dedi. Ancak başka gruplardaki bazı eylemcilerle polis arasında çatışma yaşandı. Polis, biber gazı ve tazyikli su ile bu eylemcilere müdahale etti. Eylemciler de polise molotof kokteyli ve taş atarak karşılık verdi. SDP flamalarıyla Tarlabaşı tarafında kurdukları barikatın arkasında toplanan bir gurup ise polise molotof kokteyli attı, havai fişekler fırlattı. Atılan molotoflardan birinin isabet ettiği TOMA aracı yandı. Yanan TOMA'yı bir başka TOMA su sıkarak söndürdü. Gümüşsuyu'nda ise bir grup gösterici bir reklam panosu ile otomobili ateşe verdi. Olayların ardından polis, Taksim Meydanı'nı 08.00 itibariyle kontrol altına aldı. Yeni materyaller asılmasın diye AKM ve anıt etrafında güvenlik sağlandı. Buradaki grup, parkı korumak için el ele tutuşarak "insan zinciri" oluşturdu. Polisin Taksim'e girişinin ardından iş makineleri Sıraselviler, Talimhane ve Gümüşsuyu'ndaki barikatları kaldırdı. Polis daha sonra meydana geri çekildi. Bu arada polisler kendilerine taş ve molotof ile saldıran göstericilerin ayaklarını hedef alarak zaman zaman plastik mermi de kullandı.

GECE DE SÜRDÜ

Taksim Cumhuriyet Anıtı çevresinde gerginlik akşam saatlerinde yeniden canlandı. Cumhuriyet Anıtı'na tekrar bayrak ve flama asan bazı gruplar Gümüşsuyu, Sıraselviler ve Elmadağ'da polise, taş, bilye ve molotofkokteyli attı. Güvenlik güçleri bunun üzerine biber gazı ve tazyikli suyla karşılık verdi. Bazı gruplar da bir GSM operatörünün mobil baz istasyonu aracını yaktı. Eylemciler Talimhane ve Elmadağ'da, işyerlerinin önündeki masa, sandalye, çöp konteynerleri ile seyyar satıcıların tezgahlarını kullanarak kurdukları barikatları ateşe verdi. Taksim'de Büyükşehir Belediyesine ait bir minibüs ile Elmadağ'da iş makinası olay çıkartan bu gruplar tarafından ateşe verildi. Bir banka şubesinin camlarını kıran ve ATM'lerini kullanılamaz hale getiren gruplar, güvenlik kameralarını da parçaladı. Bunun üzerine polis, saat 21.30 sıralarında gruplara tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Bu grubun ardından Gezi Parkı'na giren polis, yaşadışı pankartları topladı.Bu arada parkta ışıklar sönerken bazı çadırlar da alev aldı. Güvenlik güçleri geceyarısı meydanı tamamen kontrol altına aldı.

Erhan ÖZTÜRK-Barış SÖZAL-Ali BALCI-Hasan AY-Mustafa KAYA-Ali ŞAHİN-Ferit ZENGİN-Murat ŞENGÜL-Emir SOMER-Orhan YURTSEVER-Veli SARIBOĞA-Ali OKTAY-Recai KÖMÜR-Ufuk KÖROĞLU-Zeynel YAMAN /
SABAHBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meydan'a müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN