Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolmabahçe'de final toplantısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen Akil İnsanlar Heyeti'nin final toplantısı Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde başladı.

Giriş Tarihi: 26.6.2013 14:42 Güncelleme Tarihi: 26.6.2013 16:49
Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile ofisinde görüştükten sonra Akil İnsanlar Heyeti ile bir araya geldi. Ofisteki son toplantıya Doğu Anadolu Bölgesi üyesi Abdurrahman Kurt ilk gelenler arasında yer aldı. Toplantıya daha sonra Yılmaz Erdoğan, Kadir İnanır, Cemal Uşşak, Ahmet Taşgetiren, Levent Korkut'un da aralarında bulunduğu çok sayıda üye geldi. Toplantıya, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Mehmet Ulvi Saran da katılıyor. Toplantı basına kapalı yapılıyor. Görüşmenin sonunda açıklama yapılması bekleniyor.

Öte yandan Akil İnsanlar Heyeti'nin final toplantısı sırasında çevrede geniş güvenlik önlemi alındı. Çevik kuvvet ekipleri çevrede eylem ihtimaline karşılık hazır bekletiliyor.

Toplantıya, Akil İnsanlar Heyeti üyeliğinden, köşe yazısında istifa ettiğini açıklayan Murat Belge ile Prof. Dr. Baskın Oran, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Mustafa Kumlu katılmadı.

Toplantı öncesi ofise gelen Akil İnsanlar gazetecilere açıklama yaptı. Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Grubu Başkanı Ahmet Taşgetiren, 'Genel fotoğrafı sunmak için buradayız. Her bölgenin farklı fotoğrafı var. İç Anadolu bölgesinde genel fotoğrafta barış destekleniyor. Kan dursun deniyor ve kardeşlik sürecine destekleniyor. Genel bekleyiş ise herkesin mutlu hissedeceği yeni anayasa' dedi.

Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi üyesi Levent Korkut ise, 'Yeni anayasa bağlamında daha fazla özgürlük isteniyor. Belirsizlikleri de var. Özellikle 'acaba bu süreç geri döner mi?' diye tedirginlik var. Süreç ilgili daha çok bilgilenmek sürecin içeriğinde hangi politikaların izleneceğini bilmek istiyorlar' diye konuştu.

Korkut, Akil İnsanlar Heyeti üyesi Murat Belge'nin istifasıyla ilgili olarak da, 'Ben bu süreçte akil insanları gemi kaptanı olarak görüyorum. Kaptan da gemiyi en son terk eder' dedi.

Ahmet Taşgetiren ise Murat Belge'nin istifasıyla ilgili, 'Çalışmaların bittiği şu anda bu istifayı şahsen ben doğru bulmuyorum' şeklinde konuştu.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görevli eski milletvekili Abdurrahman Kurt ise Gezi olaylarına değinerek, 'PKK'nın sokaktan çekildiği dönemde bir grubun manipülesi olarak görüyorum' dedi. Kurt Cizre'de yaşanan olayla ilgili olarak da, 'Bu tür olaylar zarar verici. Ancak süreç ana muhataplar tarafından sahipleniliyor' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolmabahçe'de final toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN