Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis, tatil öncesi fazla mesai yapacak

Yarın Meclis Başkanlığı seçimini yapacak olan TBMM, Torba Yasa ve 10. Kalkınma Planı'nı çıkarmak için gece-gündüz çalışacak

Giriş Tarihi: 1.7.2013
Tatile girmeye hazırlanan TBMM, bu hafta gece gündüz mesai yapacak. Genel Kurul'da yarın Meclis Başkanlığı seçimleri yapılacak. Meclis Başkanlığı seçimlerinde Cemil Çiçek, Osman Korutürk ve Faruk Bal yarışacak. Çiçek'in üçüncü turda seçilmesi bekleniyor. Meclis'in tatil öncesi ise gündemini Torba Yasa ve 10. Kalkınma Planı oluşturuyor. Meclis, tatil öncesi mesaisine ise 10'uncu Kalkınma Planı ile başlayacak. Genel Kurul'da bugün ele alınacak olan 10. Beş yıllık Kalkınma Planı'nın görüşmeleri planın mevcut bölümleri itibarıyla üç bölüm halinde yapılacak. Meclis Genel Kurulu'nda yarın yapılacak TBMM Başkanı seçiminde Cemil Çiçek'in üçüncü turda yeniden Meclis Başkanı olması beklenirken, TBMM Başkanlık Divanı üyelikleri için seçimler 3 Temmuz'da yapılacak. Bu seçimlerde de 4 Meclis başkanvekilliği, 8 katip üyelik, 5 idare amirliği için isimler belirlenecek. Meclis başkanvekillikleri için AK Parti Ayşenur Bahçekapılı ve Sadık Yakut, CHP Güldal Mumcu, MHP de Meral Akşener'i aday gösterecek. Genel Kurul, Çarşamba günü yapacağı seçimlerin hemen ardından Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Torba Yasa tasarısını görüşecek. Tasarıyı 6 Temmuz Cumartesi gününe kadar yasalaştırmak için çalışacak olan Genel Kurul, İçtüzüğe göre 1 Ekim Salı günü toplanmak üzere tatile girecek.

DARBE MADDESİ

Meclis bu hafta ayrıca darbeye dayanak teşkil eden TSK 35. maddeyi değiştiren yasa tasarısını da ele alacak. Milli Savunma Komisyonu'nda görüşülecek olan tasarıyla askeri darbelerin yasal dayanağı olarak gösterilen 35'inci maddedeki TSK'nın görevi yeniden belirleniyor. Mevcut kanunda, "Silahlı Kuvvetlerin vazifesi, Türk yurdunu ve anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak ve kollamaktır" olarak tanımlanırken yasa tasarısında "Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, TBMM kararıyla yurt dışında verilen görevleri yapmak ve uluslar arası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır" şeklinde düzenleniyor. Tasarının yetişmesi halinde Genel Kurul gündemine de alınabileceği kaydediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis, tatil öncesi fazla mesai yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN