Türkiye, Silah Ticareti Antlaşması'nı imzaladı

Dışişleri Bakanlığı, Silah Ticareti Antlaşması'nın, 2 Temmuz'da Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik tarafından imzalandığını duyuruldu.

Giriş Tarihi: 3.7.2013 11:40 Güncelleme Tarihi: 3.7.2013 13:35
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, antlaşmanın, yedi yıl süren müzakerelerin ardından 2 Nisan 2013'de BM Genel Kurulu'nda kabul edildiği ve 3 Haziran 2013'de imzaya açıldığı hatırlatılarak, konvansiyonel silahların ihracatı, ithalatı ve transferi konusunda mümkün olan en yüksek seviyede ortak kurallar belirleyen ve hukuki bağlayıcılığı bulunan evrensel bir aracın hayata geçirilmesi yolunda önemli bir adım atılmış olduğu vurgulandı.

Başından itibaren sürece aktif şekilde katılan ve bu konudaki BM Genel Kurul kararına da ortak sunucu olan Türkiye'nin antlaşmayı mümkün olan en kısa sürede imzalama niyetini farklı vesilelerle dile getirdiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Antlaşma, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Halit Çevik tarafından, 2 Temmuz 2013 günü ülkemiz adına imzalanmıştır. Türkiye, bir an önce yürürlüğe girebilmesini ve evrenselleşebilmesini teminen, söz konusu antlaşmayı tüm ülkelerin en kısa süre içinde imzalamalarını ve ulusal onay süreçlerini tamamlamalarını ümit etmektedir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye, Silah Ticareti Antlaşması'nı imzaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN