Davutoğlu'ndan Demirtaş'a yanıt!

Giriş Tarihi: 24.7.2013 15:07

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, çok taraflı çatışma uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin Türkiye sınırındaki olaylara ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bugünkü açıklamalarına ilişkin konuştu. Davutoğlu, "Suriye'de emrivaki şeklinde atılabilecek bazı adımlar, çok daha fazla kan dökülmesine ve iki taraflı bir çatışmanın, çok taraflı çatışmaya dönmesine neden olur" dedi.

Davutoğlu şunları söyledi:

"Bizim politikamız ilkesel bir temele dayanır. Suriye'deki bütün oluşumlar ve gruplar etnik ve dini ayrım gözetmeksizin Türkiye'nin dostudur. Bizim özellikle Kürt kardeşlerimizle ilgili geçmişte haklarını her zaman savunduk.Çatışma ortamı dışında yeni çatışma sebepleri çıkaracak girişimlerden uzak durmak gerekiyor. Suriye halkını yansıtan eğilimlere ağırlık vermek lazım. Oradaki Kürt kardeşlerimiz hepimizle akrabadır, kardeştir. Fakat emrivaki şekilde atılacak bazı adımlar Suriye'de çok daha fazla gerilim çıkmasına, kan dökülmesine ve bir anda iki taraflı bir çatışmanın çok taraflı bir çatışmaya dönülmesine neden olur. Hiçbir oluşumu Türkiye tehdit olarak algılamaz. Ama geçici Suriye parlamentosu oluşana kadar tarafların tek taraflı adım atmaması gerekiyor.

"ÇÖZÜM SÜRECİNİ ETKİLEMESİNE İZİN VERMEYİZ"

Türkiye'nin kendi güvenliği için sınırlarında tedbir alması herhangi bir gruba yönelik değildir. Bizim bölge vizyonumuz bütün halkların kardeşçe yaşadığı yeni bir bölge düzeni kurulmasıdır. Hepimiz çözüm sürecinin daha ileriye götürülmesi, için üzerimize düşeni yapmalıyız.Türkiye'de istenilen adımlar atılırsa Suriye ve Irak için de örnek teşkil edecektir. Dışarıdaki gelişmelerin içerideki çözüm sürecini etkilemesine izin vermeyiz"

SELAHATTİN DEMİRTAŞ NE DEMİŞTİ?

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erbil'de düzenlenen Kürt Konferansı dönüşünde Diyarbakır'da gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Demirtaş "Suriye'deki Kürtlere saldırısından sonra milletvekili arkadaşlarımız görüşlerini Sayın Davutoğlu ile paylaştı.Türkiye çözeyim derken oradaki yangına benzin dökecek girişimlerden uzak durmalıdır. Türkiye oradaki bütün grupların tamamının haklarını savunmak durumundadır. Oradaki çatışmaları durdurmak Türkiye'nin de yararını olur" dedi.

Demirtaş'ın açıklamalarından satır başları:

Erbil'de yapılan bu ilk toplantı son derece başarılıydı. Bir hazırlık komitesi kurulması kararı çıktı. Ulusal kongrenin toplanması önünde herhangi bir sıkıntı görülmüyor. Beş altı yıldır uğraşılıyordu ama ilk defa bütün hareketlerin partilerin katıldığı bir toplantı gerçekleşti. Kürtler bugüne kadar değişik ülkelerin altında yaşamışlar özerk olarak otonom olarak yaşamışlar. Bu hem Kürtler hem de yaşadıkları toplumlarda acılar sıkıntılar yaşatmış.Kürtlerin birlik sağlaması hem 40 milyonluk Kürt nüfusunda hem de bölge ülkelerinde bir rahatlık sağlar.

"DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK"

Son gelişmeleri dengeleri değiştirecek bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Kürtlerin hangi ülkede hangi statüyle yaşamak istedikleri bu kongre sayesinde dünyaya ilan edilmiş olacak. Suriye şu anda bir bataklığın içinde. Bu bataklıktan çıkışı bütün dünya arıyor ama bulamıyor. Suriye'deki Kürtler kilit noktada. Ne yapılabilir bu tartışmalar yapılacak. Kürtler oradaki şiddeti durdurmada tarafları diyaloga çekmede en önemli konumda. Ulusal kongre Suriye'de barışa ve çözüme giden süreci tetikleyebilir.
El Kaideye bağlı el Nusra gibi grupların Suriye'deki Kürtlere saldırısından sonra milletvekili arkadaşlarımız görüşlerini Sayın Davutoğlu ile paylaştı.Türkiye çözeyim derken oradaki yangına benzin dökecek girişimlerden uzak durmalıdır. Bu son derece yanlış olacak. Türkiye oradaki bütün grupların tamamının haklarını savunmak durumundadır. Ama şu anda pratik politika açısından durum böyle değil. Oradaki çatışmaları durdurmak Türkiye'nin de yararını olur. Güney Kürdistan'da da halkın ve partilerin tamamı Rojova halkına destek için hazır. Bu kongre belki bunu kurumsal bir hale getirebilir. Bütün Kürtlerin kalbi orası için atıyor.

"KÜRTLERİN KALBİ ORASI İÇİN ATIYOR"

Biz dostluk içinde kardeşçe barışla yaşamak istiyoruz. Şu anda o bölgede Suriye devleti yok. Şu anda Suriye'deki Kürtler kimseye bir tehdit oluşturmuyor. Türkiye'nin de orada dost ve kardeş bir oluşumun ortaya çıktığını görmesi gerekiyor. Şu anda Türkiye'de yürüyen çözüm süreci, Suriye'deki Kürtlerin durumunda bağımsız değildir. Birbiriyle doğrudan bağlantılıdır. Dolaylı da değil. Hükümetten her kim konuşursa bunu unutmadan konuşmalıdır. Türkiye çözüm süreciyle birden fazla sorunu çözme şansı yakalamıştır. Türkiye'nin oradaki Kürtleri bahane ederek bir askeri müdahaleye girişme ihtimalini çok düşük buluyorum. Siz Türkiye'deki 15 milyon Kürt'e kardeşim derken oradaki 1,5 milyon Kürt'e düşman diyemezsiniz. Niye Suriye'deki Kürtler Türkiye'ye saldırsın. Bunun akli, vicdani, siyasi hiçbir gerekçesi yoktur. Rusya Dışişleri Bakanlığı Suriye'deki, Kürtlere yönelik saldırılarla ilgili bir hassasiyet ortaya koymuş bu önemlidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan Demirtaş'a yanıt!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN