3 bakanlık çocuk komisyonu oluşturdu

Başbakan Yardımcısı Bozdağ başkanlığında, Aile, Adalet ve AB Bakanları'nın da içinde bulunduğu komisyon yasayı ekime hazırlıyor

Giriş Tarihi: 26.7.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'dan çocuklara yönelik yaşanan tecavüz ve istismar olayları için "en ağır cezaları getirin" talimatı... Son günlerde başta Siirt, Şırnak gibi illerde çocuklara yönelik yaşanan tecavüz ve istismar olayları son Bakanlar Kurulu'na taşınırken, Başbakan Erdoğan'ın "çocuk tecavüzlerine en ağır ceza verilsin. Bu kabul edilemez. Yasa çalışmasını tamamlayın" diyerek, Aile, Adalet ve AB Bakanlığını bu konuda görevlendirdiği öğrenildi. 22 Temmuz'da Başbakan Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısında Siirt'te Belediye Başkan Yardımcısı'nın küçük yaştaki iki kız çocuğuna yönelik cinsel istismar iddiaları gündeme geldi. Cinsel istismar vakalarının değerlendirildiği toplantıda, AB Bakanlığı Avrupa'da uygulanan cezai yaptırımları gösteren bir rapor ile iki yıldır sürdürülen yasa çalışmasının başında yer alan Aile Bakanlığı da taslak kanunu Başbakan Erdoğan'a sundu.

CEZA ALT SINIRI 15 YIL OLACAK
Erdoğan'ın, Bakanlar Kurulunda "çocuk tecavüzlerine en ağır ceza verilsin. Yasa çalışmasını tamamlayın" talimatı üzerine, Kurul sonrası Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ başkanlığında, Aile Bakanı Fatma Şahin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve AB Bakanı Egemen Bağış'ın içerisinde bulunduğu "çocuk komisyonu" kurulması kararlaştırıldı. Aile Bakanlığı tarafından yaklaşık iki yıl önce şekillendirilen ve Adalet Bakanlığına gönderilen yasa taslağı üzerinde çalışacak komisyon AB müktesebatının incelenmesi ile belli maddelerde suçların daha da ağırlaştırılması için çalışma yapacak. Kanun tasarısı, 1 Ekim'de açılacak Meclis'in ilk gündem konusunu oluşturacak. Komisyonun üzerinde çalışacağı taslakta, hali hazırda 3 yıldan 15 yıla kadar uzayan cinsel istismarda cezanın alt sınırı arttırılacak ve "15 yıldan az olmamak üzere" şartına bağlanacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 bakanlık çocuk komisyonu oluşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN