Kritik YAŞ yarın toplanıyor

Yüksek Askeri Şura, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın toplanacak. Toplantıda Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı'nda, 15'i tutuklu olmak üzere toplam 103 general ve amiralin terfi ve atamaları görüşülecek.

Giriş Tarihi: 31.7.2013 11:51 Güncelleme Tarihi: 31.7.2013 11:52
Yüksek Askeri Şura (YAŞ), yarın Genelkurmay Başkanlığı karargahında toplanacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek toplantı öncesi, Şura üyeleri Anıtkabir'i ziyaret edecek. Toplantıya Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile 9 YAŞ üyesi orgeneral ve 1 YAŞ üyesi oramiral katılacak. Toplantıda Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı'nda, 15'i tutuklu olmak üzere toplam 103 general ve amiralin terfi ve atamaları görüşülecek. Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları, 2 yıllık görev sürelerinin dolması nedeniyle emekli olacak.

Orgeneral Necdet Özel'in, Ağustos 2015'e kadar Genelkurmay Başkanlığı görevine devam etmesi bekleniyor. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten'in ise emekli edilmesi bekleniyor. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanacak olması nedeniyle Şura'da Jandarma Genel Komutanı da değişecek.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bu yıl terfi sırasına girecek Korgeneral Abidin Ünal'ın atanması beklenirken, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda ise koltuğa kimin oturacağı belirsiz. Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Recep Bülent Bostanoğlu'nun oramiralliğe terfi ettirilecek doğrudan Kuvvet Komutanlığı'na atanma ihtimali üzerinde duruluyor. Bir başka ihtimal ise Oramiral Bilgel'in görev süresinin 1 yıl uzatılması.

TUTUKLU 15 GENERAL VE AMİRAL'İN DOSYALARI DA MASADA

Bu yıl yapılacak YAŞ toplantısının sıkıntılı konularından bir tanesi de tutuklu generallerin durumu. Şura'da tutuklu 15 general ve amiralin durumu masaya yatırılacak. Tutuklu general ve amiraller terfi ettirilmeyecek. Tutuklu TSK personelinden bir kısmının görev sürelerinin 1 yıl uzatılması, bir kısmının ile emekli ettirilmesi bekleniyor.

ŞURA ÜYELERİ, 3 AKŞAM İFTARDA BİR ARAYA GELECEK

Şura üyeleri bugün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in vereceği iftar davetinde buluşacak. Şura üyelerine yarın Başbakan Erdoğan, Cuma günü ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül iftar yemeği verecek. 3 Ağustos'ta sona erecek toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Gül'e arz edilecek olan Şura kararlarının aynı gün ya da 4 Ağustos'ta ilan edilmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kritik YAŞ yarın toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN