Sakız operasyonu ABD'nin eseri çıktı

Giriş Tarihi: 5.8.2013

Sakız Adası operasyonunda ABD'nin baskısı etkili oldu. ABD Ankara saldırısı sonrası Atina'ya baskı yaparak DHKP-C baskınını başlattı

Yunanistan'ın Sakız Adası açıklarında ele geçirilen mühimmat yüklü bot ve ardından yapılan baskınlarda aralarında kırmızı bültenle aranan Hasan Biber ile Mehmet Yayla'nın da bulunduğu DHKPC'li teröristlerin yakalanmasında ABD'nin Atina'ya baskısının etkili olduğu bildirildi. Yunan medyasında diplomatik çevrelere dayandırılarak verilen haberlerde, Selanik'te 2011'de meydana gelen ve Mehmet Başbağ'ın hayatını kaybettiği patlama sonrası Türkiye'nin, Yunanistan'da bulunan teröristlerin iadesi için Atina'ya taleplerini yoğunlaştırdığı hatırlatılıp, şubat ayında ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yönelik canlı bomba saldırısından sonra ABD'nin de devreye girdiği kaydedildi. Buna göre Türk makamlarının verilerini inceleyen Amerikalı yetkililer, teröristlerin Yunanistan'da eğitildiği yönündeki iddiaları ve Türkiye'nin kırmızı bültenle aranan kişiler hakkında Yunan makamlarına gönderdiği belgeleri ele alıp Yunanistan'a baskı yaptı. Selanik'te Triandria caddesindeki bir binada meydana gelen patlamanın ardından Yunan polisinin yürüttüğü soruşturma sonucunda, patlamanın olduğu dairenin 34 yaşındaki Fikret K. isimli bir Türk tarafından sahte isimle kiralandığı belirlenmişti. Fikret K'nin kiraladığı diğer iki evde yapılan aramada, patlayıcı madde ve DHKP-C ile ilgili çok sayıda doküman ve kitaplar ele geçirilmişti.

DOSYA HAZIRLANIYOR

Bu arada, Sakız Adası'nda silah ve patlayıcı yüklü bot olayıyla ilgili tutuklanan beş Türk vatandaşı ile üç Yunanlı hakkında dava dosyası hazırlandığı bildirildi. Yunan polis teşkilatının antiterör birimi tarafından hazırlanan dava dosyasında, botta kahverengi bir çuvalda tespit edilen silah ve patlayıcıların 2013'te Yunanistan'a giriş yapan ve siyasi sığınma talebi nedeniyle mayıs ayına kadar ülkede kalma izni bulunan 33 yaşındaki Mehmet Yayla'ya ait olduğunun belirlendiği ifade edildi. Botta yakalanan Hasan Biber'in (55) ise "Sabri Düz" adına düzenlenmiş sahte belgelerle siyasi sığınma başvurusunda bulunduğu ancak bu talebinin reddedildiği belirtildi. Olayla ilgili suçlanan üçüncü Türk'ün ise botun ele geçirilmesinin ardından Sakız Adası limanında yakalanan 53 yaşındaki Sinan OktayÖzen olduğu kaydedildi. "Kostas" takma adını kullanan bu kişinin Yunanistan'da ikamet ettiğine ve Atina'daki mülteci derneğine sıkça uğradığına işaret edildi. İsimleri açıklanmayan diğer iki Türkün ise Atina'da Eksarhia semtindeki mülteci derneğinde, üzerlerinde sahte Fransız ve Bulgar belgeleriyle yakalandığı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sakız operasyonu ABD'nin eseri çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN