Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Gül Azerbaycan'da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 15.8.2013 15:53
Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi III. Zirvesi çerçevesinde Gebele'de, Kafkas Riverside Otel'de gerçekleşen görüşmenin başlangıcından basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi.

Cumhurbaşkanı Gül, görüşmenin basına açık kısmında yaptığı konuşmada, Türk Konseyi Zirvesi dolayısıyla Atambayev ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, geçen yıl yapılan Türk Konseyi Zirvesi'nde çok iyi ağırlandıklarını ifade eden Gül, "Bu toplantılar vesilesiyle tüm Türk cumhuriyetleri arasındaki dayanışma, işbirliği ve ortak projeleri hep beraber gerçekleştirme, kültürel işbirliğimizi güçlendirme konusunda çok önemli kararlar alıyoruz. Çok önemli ilerlemeler oluyor. Bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerin mükemmel seviyede devam ettiğini dile getiren Gül, Atambayev'in Türkiye'ye yaptığı ziyarette ilişkilerin
gözden geçirildiğini anımsattı.

Atambayev de gelecekte kuvvetli, büyük bir Türk toplumu kurulması için temel atıldığını vurgulayarak, "Kökümüz, tarihimiz bir, inşallah geleceğimiz de bir. Bu sebeple biz burada toplanıyoruz. Bizim amacımız gelecekte Türk cumhuriyetlerini daha da kuvvetlendirmek, birlikteliğimizi sağlamak, dilimizi ve ruhumuzu korumak" değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı görüşme, yaklaşık bir saat
sürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Gül Azerbaycan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN