Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devletin zirvesinde hızlı Suriye trafiği

Gül, Köşk'te Erdoğan, Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Fidan'la görüşürken Erdoğan akşam saatlerinde kurmaylarıyla 3 saatlik bir güvenlik zirvesi yaptı

Giriş Tarihi: 30.8.2013
Suriye'de kimyasal silah kullanımının ardından başta ABD olmak üzere uluslararası alanda müdahale hazırlıkları sürerken, Ankara'da dün bir dizi Suriye zirvesi yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'la ayrı ayrı görüştü. Ardından Başbakan Erdoğan olası müdahaleyle ilgili gelişmeleri ve senaryoları kurmaylarıyla masaya yatırdı. Erdoğan başkanlığında Resmi Konut'ta gerçekleştirilen Dış Güvenlik Toplantısına Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Ali Babacan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı. Toplantıda tüm müdahale senaryoları masaya yatırılırken, Türkiye'nin alacağı pozisyon değerlendirildi. Toplantının ana gündem maddesi olası operasyonun kapsamı, vurulacak hedefler, operasyonun muhtemel süresi gibi teknik ve operasyonel detayları oldu. Türkiye'nin operasyona katılıp katılmayacağı, katılacaksa hangi kapsamda operasyona dahil olacağı değerlendirildi, Genelkurmay Başkanı son hazırlıklar hakkında Erdoğan ve kurmaylarına kapsamlı bilgi verdi. Türkiye'nin vurucu güç olarak operasyonlara katılması ihtimali de göz önünde bulundurularak olası riskler ve önlemler ele alındı. Türkiye'nin üst kullanım desteği ve hava saldırısı yapacak uçaklara koruma, keşif, istihbarat desteği alanlarında rol oynayabileceği belirtiliyor. Öte yandan operasyonun Türkiye'ye doğuracağı riskler de konuşuldu. Esad'ın Türkiye'ye bir saldırı ile cevap vermesi ihtimali üzerinde durulurken, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın daha önce NATO tarafından Adana ve Kahramanmaraş'a konuşlandırılan Patriot füzelerinin saldırıyı etkisiz hale getirecek donanım ve güçte olduğunu belirttiği öğrenildi. Ayrıca Reyhanlı benzeri bir saldırıya karşı da İçişleri Bakanı Güler alınan tedbirler ile ilgili bilgi verdi. Öte yandan MİT Müsteşarı Fidan da Suriye'den gelen tüm istihbarat bilgilerini içeren bir brifing verdi. Gündemin bir diğer maddesi de Suriye müdahalesinin sınıra yönelik göç dalgasına yapacağı artırıcı etki oldu. Sınıra olası bir yığılma için alınan tedbirler ve mülteciler için yapılan hazırlıklar gözden geçirildi. Ayrıca göç ile birlikte Türkiye'ye sızmaya çalışacak saldırı hazırlığındaki kişilerin engellenmesine karşı alınan diğer tedbirler de toplantıda gündeme geldi. Güvenlik zirvesi yaklaşık 3 saat sürdü.

KÖŞK'TE ZİRVE

Erdoğan'ın gerçekleştirdiği zirve öncesinde Çankaya Köşk'ünde Suriye trafiği yaşandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'la ayrı ayrı görüştü. Gül, dün öğlen saatlerinde İstanbul'dan Ankara'ya dönerek Çankaya Köşkü'nde önce Fidan'ı kabul etti. Gül'ün Fidan'la görüşmesinde Şam'ın banliyölerinde kimyasal silah kullanıp kullanılmadığına ilişkin analiz yapmak üzere bölgeden numune toplayan MİT'in bulgularına yönelik konular gündeme geldi. Gül, Fidan'ın ardından Davutoğlu'nu kabul etti. Bu görüşme de ise Davutoğlu'nun Suriye konusundaki diplomatik temasları gündeme geldi. Davutoğlu, önceki gün ABD'li mevkidaşı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la telefon görüşmesi yapmıştı. Davutoğlu, bu temaslara yönelik Gül'e bilgi verdi. Gül, son olarak Erdoğan'ı kabul etti. Gül-Erdoğan görüşmesinde de ana gündem maddesi Suriye oldu. Suriye'ye yönelik olası bir uluslararası müdahalede Türkiye'nin nasıl bir misyon üstleneceği konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

YENİ KOMUTANLARLA GATA'DA BULUŞTU
1- 4 Ağustos'taki Şûra kararlarıyla değişen tüm kuvvet komutanları ile Jandarma Genel Komutanı, Başbakan Tayyip Erdoğan ile ilk kez Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin (GATA) mezuniyet töreninde bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, mezuniyet töreninin düzenlediği salona girdiğinde yeni komuta kademesiyle tek tek tokalaştıktan sonra yerine oturdu. Erdoğan, oturduktan sonra salondaki görevliler sırtına yastık koydu. GATA'nın mezuniyet törenine TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yer aldı. Programa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, devlet günü görüşmeleri nedeniyle katılamadı. Mezuniyet töreninde yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Akın Öztürk ve Jandarma Genel Komutanı Org. Servet Yörük de katıldı. GATA'dan bu yıl 8'i yabancı olmak üzere toplam 53 teğmen mezun oldu. Dönem birincisi Tabip Teğmen Ömer Faruk Keskin, diplomasını TBMMM Başkanı Cemil Çiçek'ten aldı. Başbakan Erdoğan ise dönem ikincisi Yalçın Gulaş'ın diplomasını verdi. Yeni mezun tabip teğmenler de kılıç çekerek mezuniyetlerini kutladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devletin zirvesinde hızlı Suriye trafiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN