Sarısülük davasında sanık polise saldırı

Ethem Sarısülük'ün öldürülmesiyle ilgili davanın ilk duruşmasında Sarısülük'ün avukatları sanık polis Ahmet Şahbaz'ı darp etti. Çıkan arbede sırasında sanık Şahbaz'ın takma bıyığı ile peruğu düştü

Giriş Tarihi: 24.9.2013
Gezi eylemlerine destek amacıyla Ankara'da 1 Haziran'da yapılan gösteride polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarsısülük'ün ölümüne ilişkin ilk dava Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlamadan bitti. Yaklaşık 100 sivil polisin duruşmayı izlemek istemesi üzerine gergin dakikalar yaşanırken salonda müşteki yakınları ve polisler arasında arbede yaşandı. Sanık polis Ahmet Şahbaz'ı darp eden avukatlar "kurtuluşun yok" diyerek tehdit etti. Sanık Şahbaz, linç edilmekten salondaki meslektaşları tarafından güçlükle kurtarıldı. Bu sırada salon dışında da müşteki avukatları ile polisler arasında arbede yaşanırken, 2'si polis 3 kişi yaralandı.

PERUK DÜŞTÜ

Müşteki avukatları davayı takip eden gazetecilere de kimlik kontrolü yaptı. Avukatlar ve aile yakınları duruşmanın güvenliğinde görevli olan sivil polislere de saldırdı. Çıkan arbede de bir sivil polisin burnu kırıldı. Yaralanan polis Ankara Adliyesi'nin revirine kaldırıldı. Duruşma salonunda Sarısülük ailesinin avukatları, duruşma salonunda sivil polislerin bulunmasına itiraz ederek dışarı çıkarılmalarını istedi. Sarısülük'ün annesi Sayfı Sarısülük, "Oğlumu öldürdüler. Şimdi bunu mu izleyecekler?" dedi. Mahkeme Başkanı da bunun üzerine duruşma salonunu boşaltılmasın istedi. Bu sırada duruşma savcısı, "Yeter bağırmayın" diyerek salondakilere tepki gösterdi. Müşteki avukatları da savcıya, "Sen kimsin de tepki gösteriyorsun?" sözleriyle karşılık verdi. Çıkan ikinci arbedede Şahbaz'ın tanınmamak için taktığı peruk ve bıyık yere düştü. Müşteki avukatları peruğu havaya kaldırarak duruşma salonunda sergiledi. CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün ve Levent Gök de davayı izledi. Öte yandan Sarısülük davasını takip etmek için adliye bançesine gelen gruplar güvenlik önlemleri alan polislere, "Katil polisler" diye bağırıp kapıya kırmızı boya atınca arbede yaşandı. Mahkeme çıkan olaylar nedeniyle güvenliği gerekçe göstererek davayı 28 Ekim'e erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarısülük davasında sanık polise saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN