Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Firarda 'korku' ihmali

Giriş Tarihi: 5.10.2013

Bingöl'de 18 PKK'lının cezaevinden firarında kasıt değil ihmal olduğu belirtildi. Mahkûmların cezaevi personelini "Senin çocuk şu okulda okuyormuş" şeklinde tehdit ettiği ortaya çıktı

Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nden 18 PKK'lının firar etmesiyle ilgili Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü idari soruşturmada dikkat çekici bulgulara ulaşıldı. Bakanlık yetkililerinin ilk tespitleri şöyle:
'SENİN ÇOCUK OKUYORMUŞ': Mahkûmlar gardiyanları ve diğer personele sohbet eder gibi, "Senin çocuk şu okulda (okul adını belirtip) okuyormuş. Allah zihin açıklığı versin" şeklindeki sözlerle üstü kapalı olarak tehdit etti. Tehditler denetimlerde detaylı inceleme yapılmasını engelledi. Mahkumlar dışarıdan yaptırdıkları araştırmalarla gardiyanların ailelerine ilişkin detaylıca bilgilere ulaştı.
KASIT YOK, KORKU VAR: Cezaevi yönetimi ve diğer personelin, PKK'lı mahkumların firarını kolaylaştıracak şekilde kasti davranışları soruşturmanın ilk aşamalarında tespit edilemedi. Ancak denetimler sırasında, yaşadıkları korku ve çekinme nedeniyle gerekli özeni gösteremediler. Böylelikle psikolojik üstünlük tutuklu ve hükümlülere geçti. Bu durum Bakanlık ile paylaşılmadığından gerekli tedbirler zamanında alınamadı. Tünel açarken kullanılan tahta ve benzeri malzemeler dışarıdan yardım yapılmış olabileceği ihtimalini akla getiriyor. Cezaevi içinden mahkûmlara yardım yapılmadı. Koğuşlarda kapasitenin üstünde tutuklu ve hükümlü olduğu için çok miktarda eşya vardı. Ayakkabılığın üzerine battaniyeler konulmuştu ve tünelin başlangıcı burasıydı. Eşyaların üst üste yığılmasına izin verilmemeliydi.
GARDİYANA ROTASYON:
Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki terör tutuklu ve hükümlüleri Ankara ve Van'daki yüksek güvenlikli cezaevlerine nakledildi. Olaydan sonra bir müdür, 3 müdür yardımcısı ve 1 başmemur görevden alındı, 36 personel farklı cezaevlerinde görevlendirildi. Bunun "yer değiştirme cezası" olmadığı, özellikle gardiyanların, o bölgede yaşıyor olmasının yarattığı sorunlar nedeniyle rotasyon olduğu vurgulanıyor. Öte yandan geçen ay Bingöl'de 4 kişiyle birlikte ele geçirilen mutfak tüpleri içine yerleştirilmiş 214 kilogram bombayı hazırlayan teröristin "Reber Andok " kod adlı Mehmet Şah Yıldeniz olduğu belirlendi. Yıldeniz'in, 2008'de Diyarbakır'da 4 polis memuru ile 1 teknisyenin şehit olduğu polis otobüsü saldırısını gerçekleştirdiği kaydedildi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Firarda 'korku' ihmali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN