'Askerliğin kısalması bayrama yetişmez'

İlk kez Esad'a "terörist" diyen Erdoğan, demokratikleşme paketinde yer alan idari düzenlemelerin bayram öncesi çıkarılacağını söyledi

Giriş Tarihi: 8.10.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, askerliğin kısalması ile ilgili düzenlemenin bayrama yetişmeyeceğini ifade ederken, "Burada hemen karar almak kolay değil. Mevcut asker potansiyelimiz gelenlerle bunun dengelenmesi yapılacak" dedi. Erdoğan, Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee ile görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Esad'ın kimyasal silahları denetime açmasını "övgüye değer" bulmasını değerlendiren Erdoğan, "Böyle açıklama yaptığını zannetmiyorum. Kendisiyle çelişkiye düşer" ifadelerini kullandı. Erdoğan, Esad için ilk kez "teröristtir" diyen Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:
(Askerlik) Bu artık bayramdan sonra. Askerlik konusu ile ilgili şu anda Milli Savunma Bakanlığı'yla silahlı kuvvetlerimiz çalışma yapıyorlar. Burada hemen karar almak kolay değil. Mevcut asker potansiyelimiz gelenlerle bunun dengelenmesi yapılacak. İhtiyaçların değerlendirilmesi yapıldıktan sonra karar alacağız. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararı yeterlidir. Bizim şu anda mutabık kaldığımız kısa dönem 6 ay diğeri 12 aydır. Yedek subaylığın kaldırılması söz konusu değil.
(Başörtüsü) Paketle ilgili idari olanların hepsini bayrama yetiştirmeye çalışacağız.
(Önleyici gözaltı süresinin uzatılması) Duymaz uydurur kabilinden bazı yazılı, görsel medya böyle şeyler yapıyor benim önüme gelmiş böyle bir ne dosya ne teklif var.
(Kerry) 110 bin kişiyi öldüren insanın davranışlarını nasıl övgüyle karşılayacağız? Neticesi ölümse, silah ne olursa olsun, buna biz nasıl övgü gönderebiliriz? Buna övgü gönderebilecek bir insan tasavvur edemiyorum. Kerry'nin böyle açıklama yaptığını zannetmiyorum. Kendisiyle çelişkiye düşer.
(Esad'ın bir Türk TV'sine röportajı) Beşar Esad'ı ben bir siyasi kabul etmiyorum. O devlet terörü uygulayan teröristtir. Şu anda devlet terörü estirmektedir. Bunu Türk medyası içinde savunanları anlamakta zorlanıyorum. Demek ki onlar da devlet terörü estiren bu zatla beraber kendi ülkesinin Başbakanını yargılayacak seviyeye düşebilmektedir. ANKARA

Asker selamı
Mukherjee, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile görüştü. Konuk cumhurbaşkanı, tören birliğine asker selamı verdi. Konuk Cumhurbaşkanı'nın onuruna da Gül, akşam yemeği verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Askerliğin kısalması bayrama yetişmez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN