Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ömürlük aşkın köşk davası

İngiliz Edward, Heybeliada'daki evini adadaki büyük aşkı Rum kızı Smara'ya bıraktı. Smara ise evi Yunan vatandaşı kuzenine bırakmak istedi. Evin davası 45 yıldır sürüyor

Giriş Tarihi: 13.10.2013
İngiliz Edward'ın, Heybeliada'da büyük aşk yaşadığı Rum kızı Smara'ya 47 yıl önce miras bıraktığı köşk sahibini bekliyor. Köşk için İngiltere, Türkiye ve Yunanistan arasındaki hukuk mücadelesi yıllardır sürüyor. İngiliz Edward George Simons, 1954'te Türkiye'ye gelerek Heybeliada'da bir köşk aldı. Simons, her yılın yaz mevsiminde sadece bir ay bu köşkte zaman geçirdi. Köşkün yanında sütçülük yaparak geçimini sağlayan bir Rum ailesi yaşıyordu. Ailenin 20 yaşındaki kızı Smara Zafiropoulos ile 40 yaşındaki Simon arasında duygusal yakınlaşma başladı. Smara ile Simon arasında her yıl 1 ay yaşanan bu duygusallık büyük aşka dönüştü. Heybeliada'da "büyük aşk" olarak bilinen bu öykü mutlu sonla bitmedi, çift evlenemedi.

KÖŞKÜ SEVGİLİSİNE BIRAKTI

Edward George Simons, 1963'te İngiltere'de bir vasiyetname hazırladı. Yakınlarına İngiltere'deki mal varlığını paylaştırırken, Heybeliada'daki köşkü de Rum kızı Smara Zafiropoulos'a bıraktı. Simons, Köşkü bıraktığını da Smara'ya bildirdi. 1968'de ölen Simons'ın hazırladığı vasiyetname, İngiliz Manchester Mahkemesi aracılığıyla açıldı. Ancak İngiliz mahkemesi, 'Türk topraklarına karışamayız' diyerek Heybeliada'daki köşkü Smara'ya devredemedi.

ÖLENE KADAR KÖŞKTE OTURDU
Simons'a sadık kalarak hiç evlenmeyen Smara ise köşkün kendisine ait olduğunu kabul ederek bu köşkte yaşamaya devam etti. 1991'de rahatsızlanan Smara, köşkü Yunanistan'da yaşayan kuzeni Yorgos Zaphireup'a bırakmak istedi ve Beyoğlu Noterliği'nce vasiyetname hazırladı. Vefat eden Smara'nın ardından kuzeni Yorgos Zaphireup, köşkü adına tescil ettirmek üzere mahkemeye başvurdu. Avukat Metin Ünsal aracılığıyla ilk önce Smara'nın mirascısı olduğunu dair İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 'veraset ilamı' çıkarıldı. Ardından köşkü üzerine geçirmek için Adalar Tapu Müdürlüğü'ne başvurdu. Ancak Adalar Tapu Müdürlüğü'nde Smara Zafiropoulos'un üzerine kayıtlı hiçbir şey bulunamadı. Son olarak Adalar Tapu Müdürlüğü'ne ait arşiv araştırıldı. Arşivde, köşk Edward George Simons'a ait olduğunu ancak, mirasçısı olmayınca 2006'da Hazine'ye geçirildiği ortaya çıktı. Yorgos Zaphireup, İngiltere'den aldığı köşkün Smara'ya ait olduğunu ispatlayan vasiyetnameyle, mahkemeye başvurarak 'köşkün iadesi' için dava açtı.

45 YILLIK DAVA BİTTİ

10 yıldır devam eden davada mahkeme, "Yunan uyruklular Türkiye'de taşınmaz mal edinemezler" diyerek davanın reddine karar verdi. Karara yapılan itiraz üzerine dosya Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay dosya üzerinde yaptığı inceleme sonunda, mahkeme kararını bozdu ve "Miras hakkı engellenemez" dedi.

Yargıtay: Miras hakkı engellenemez
Yargıtay , "Devletler zaman zaman bazı yabancıların kendi ülkelerinde taşınmaz mal edinip satmalarına engelleyebilir. Ancak, miras hakkı, hiçbir zaman engellenemez" diyerek mahkeme kararını bozdu. Mahkeme bu karar üzerine davaya tekrar başladı. Avukat Metin Ünsal, "Konuyla ilgili olarak Yargıtay son derece yerinde bir karar vermiştir. Hak sahibinin miras yoluyla edindiği malın satışı yasaklansa dahi, o malın kullanma hakkı asla elinden alınamaz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ömürlük aşkın köşk davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN