Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyalist Enternasyonel'de "Gezi" oturumu

Giriş Tarihi: 11.11.2013 15:04 Güncelleme Tarihi: 11.11.2013 15:05

İstanbul'da düzenlenen Sosyalist Enternasyonel Konsey Toplantısı'nda "Gezi Parkı" oturumu gerçekleştirildi.

Oturumda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "Bugün kadar CHP 3 büyük devrim gerçekleştirdi, bir devrim daha yapacağız. 2016'da bu toplantıya iktidar partisi olarak ev sahipliği yapacağız" dedi.

Sosyalist Enternasyonel'in Hilton Oteli'nde düzenlenen Konsey Toplantısı'nda "Gezi Parkı" oturumu gerçekleştirildi. Oturumda kürsüye çıkan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, gezi parkı olaylarını anlattı. Oturumun başında gezi parkı olayları ile ilgili bir video da katılımcılara izlettirildi.
Gezi parkı olaylarının son derece trajik olduğunu söyleyen Umut Oran, "Ben ve CHP Milletvekili arkadaşlarım olaylar boyunca Gezi Parkı'ndaydık. bu sadece bir ağaç meselesi değildir. Ağaç bir semboldür. Olaylar baskıcı, otoriter, diktatöryel anlayış yüzünden yaşandı. Bir mahallenin sorunu önce bir şehrin, sonra bir ülkenin, sonra tüm dünyanın sorunu haline geldi. Sorun özgürlük ve demokrasi sorunuydu" dedi.

Umut Oran oturum sırasında sözlerine ara vererek Başbakan Erdoğan'ın gezi parkı olaylarına ilişkin açıklamalarının yer aldığı videoyu da katılımcılara izletti.

Gezi parkı olaylarında 7 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Umut Oran, "Aralarında sivil polisler tarafından sopalarla dövülerek öldürülenler var. Başına isabet eden biber gazı fişeğiyle hayatını kaybedenler var. Gezi olaylarında polis şiddeti yüzünden tam 11 yurttaşımız gözlerini kaybetti. 8 binden fazla yurttaşımız yaralandı. Halkın üzerine 130 binden fazla biber gazı kapsülü atıldı. Türkiye'nin biber gazı rezervi bitti" diye konuştu.
Konuşmasında Başbakan Erdoğan'ı eleştiren Oran, "Erdoğan amaçlarına ulaşamayacak çünkü halk var, çünkü biz varız. CHP bu ülkenin sigortası. Bugün kadar CHP 3 büyük devrim gerçekleştirdi. Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun önderliğinde bu ülkeyi özgürlü ve demokrasi ile taçlandıracağız yani bir devrim daha yapacağız. 2016'da bu toplantıya yine ev sahipliği yapmak isteriz ama şuna emin olun ki o zaman bir iktidar partisi olarak sizi burada ağırlayacağız" şeklinde konuştu.

Oturumda Gezi Parkı olaylarında yer alan insanlar da yaşadıklarını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyalist Enternasyonel'de "Gezi" oturumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN