Arınç'tan flaş açıklama

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Giriş Tarihi: 14.11.2013 12:16 Güncelleme Tarihi: 14.11.2013 12:23
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, aktif siyasete son vermek gerektiğini belirterek, 'Benden başka bunu söyleyen çıkmadı ama her siyasetçinin belli bir zamanda aktif siyasete son vermesi, noktalaması veya en azından bir ara vermesi gerekiyor' dedi.

I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi'ne katılan Bülent Arınç, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Arınç, içinde 'çocuk' kelimesi geçmeyen sorulara ise yanıt vermedi. 'Bir basın mensubunun, 'Çocukluğumuzda zaman zaman küstüğümüz olurdu. Sizin şu anda siyasi çevrede küstüğünüz biri var mı?' sorusu Arınç'ı güldürdü. Arınç, 'Şu anda yok' yanıtını verdi.

Arınç'ın kongredeki konuşmasını hatırlatan bir basın mensubu ise 'Torunlarınızla daha fazla zaman geçirmeyi mi planlıyorsunuz. Böyle bir planınız varsa yeni mi karar verdiniz?' diye sordu. Uzun yıllardır siyasetin içinde olduğunu hatırlatan Arınç, 'Artık bir aktif siyasete son vermek gerektiğine inanıyorum. Bu arkadaşımızın içine gizlediği soruyla da ilgili değil. En azından ben 3-4 yıldan bu yana her çıktığım televizyon programında bu 3 dönemle ilgili olarak çok olumlu karşıladığımı, esasen benim de aileyle birlikte siyasi, aktif harekete bir son vermek gerektiğini kabul ettiğimi söylemiştim. Bu bence çok doğru. Tüm siyasetçiler için de geçerli. Gerçi benden başka bunu söyleyen de çıkmadı ama her siyasetçinin belli bir zamanda aktif siyasete son vermesi, noktalaması veya en azından bir ara vermesi gerekiyor. Bu siyasetin kendi doğasının da gereğidir. Kendi içinde bir dönüşümü, gençleşmenin, farklılaşmanın da bir unsuru olmalı. Tabii çocuklarımıza veya torunlarımıza daha fazla zaman ayırmak mümkün olabilir. Ama sadece bu maksatla değil siyasete ara verme isteğimiz. Bir yorulmanın, yenilenmenin, dinlenmenin, biraz daha fazla okumanın, sosyal konulara biraz daha fazla zaman ayırmanın belki imkanını bulacağım' dedi.

Çocuklarının nasıl yetiştiğinin farkına varmadıklarını anlatan Arınç, 'Daha çok anneleri onlarla ilgilendi. Ama şimdi torunlarımızla olunca onların nasıl büyüdüğünü, nasıl akıllı hareketler yaptıklarını, ne kadar zeki olduklarını hiç beklenmedik zamanda nasıl cevap verdiklerini görüyorum, biraz daha işin farkına varıyorum. Aktif siyaseti bir gün noktaladığımızda Allah da ömür verirse onlarla biraz daha yakından ilgilenmek, belki eğitimlerine, bilinçlenmelerine, bugün kongresini yaptığımız medya okuryazarlığı konusunda onlara daha fazla yardımcı olmaya da çalışacağız' diye konuştu.

Arınç, 'Diyarbakır'a gidecek misiniz?' diye soran bir basın mensubuna ise gülerek, 'Diyarbakır içine bir çocuk ekle de ondan sonra sor' diye karşılık verdi. Sorunun değiştirilmesi üzerine yanıt veren Arınç, 'Diyarbakır'daki programlara katılacağım. Sayın Başbakan davet ettiler. İnşallah birlikte gideceğiz. Ben her fırsat bulduğumda Diyarbakır'a, Şırnak'a, bölgedeki illerle gidiyorum, programlar yapıyorum, oranın güzel insanlarıyla bir araya geliyorum. Sadece çözüm süreciyle ilgili değil, onun ötesinde kültürel, sosyal faaliyetlere de katılıyorum. Çok sevdiğimiz insanlar op bölgenin insanları. Şüphesiz çocukları da öyle. İnşallah bu iki günlük program içerisinde hem Diyarbakır merkezde, hem Ergani'de, Mismil'de yapılacak toplantılarda o bölgenin insanları, güzel çocuklarıyla bir arada olacağız. Ümit ediyorum faydalı, verimli bir program olur' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN