Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Atatürk'ün Kürdistan metnini okudu

Giriş Tarihi: 21.11.2013 01:56 Güncelleme Tarihi: 21.11.2013 10:55

Başbakan Erdoğan, Murat Akgün moderatörlüğünde gazeteciler Mehmet Barlas, Sevilay Yükselir, Mustafa Karaalioğlu, İbrahim Karagül, Nihal Bengisu Karaca'nın sorularını yanıtladı.

Başbakan ile Gündem "Özel" programında konuşan Başbakan Erdoğan;

Öncelikle Cumartesi ve Pazar günleri Diyarbakır'daki buluşma birçok yönüyle çözüm süresini güçlendiren bir adımdır. Sayın Barzani'nin katılması, Şivan Perwer'in katılması Sayın Tatlıses'in katılması bu sürece güç kattı. Yaklaşık 60 bin Diyarbakırlı katıldı. Sayın Barzani'nin konuşması ve daha sonra TV'lerdekilerde konuşması önemliydi. Çözüm sürecinin içerisindeyiz. Bir barış havasını bu kucaklamayla gerçekleştirdik. Belki gecikmişti belki ertelenmişti...

Burada Perwer'in 38 yıl sonra ülkesine gelmiş olması önemlidir. Kendisine de söyledim vatandaşlık konusunda yardımcı oluruz dedim. Belki buradan gidişi çok farklıydı dönüşü bizim için kolaydır. Kendisi de bize cevabını verecek. Bazı programlar kendisiyle de yapacağız.

Irak Kürdistan Bölgesel yönetimi lafından rahatsız olanlar muhalefet yakın tarihimizi bilmiyorlar. Muhalefetin rahatsız olması manidar. Gazi Mustafa Kemal'in Meclis konuşmalarını getirdim. Bunlar çok anlamlı. Irak'ta Kürdüstan bölgesi yasaları diye geçer, Kürdüstan bölgesinde her iki dili de kullanırlar yazar. Bunlar kullanılan şeyler. Bu onların anayasal ismidir.

Bu ifadeleri kullanan Gazi Mustafa Kemal bölücü mü? O zaman Gazi Mustafa Kemal'in bu ifadelerini nereye koyacaklar. İşi Osmanlı'ya götürecek olursak bu zaten açık ve net. Bunlar belli yerleri tahrik etmekten başka bir şey değildir. Kendi bölesi Güneydoğu Anadolu bölgesidir. Biraz daha yukarısı Doğu anadolu bölgesidir.

KÜRDİSTAN KELİMESİNİN KULLANILMASI

-Kürdistan söyleminden rahatsızlık duyulması hakikaten manidar. Bunlar bizim tarihimizi bilmiyorlar. Çok yakın süreçle alakalı birşey söyleyeceğim. Dünkü grup toplantısında Mustafa Kemal'in söylediği sözlerin fotoğrafını getirdim. Kürdistan Bölgesi şeklinde geçer. Kürdistan Bölgesginde her iki dili de kullanırlar diye geçiyor. Bir kararname var. Çok ilginçtir. Burada Kürdistan geçiyor. Yine Gazi ile ilgili bir durum var. Kurdistan, Lazistan diye bir konuşması var. Güney Doğu Kürdistan, Doğu Karadeniz Lazistan diye geçiyor. Bana bölücü diyorlar. O halde Mustafa Kemal de mi bölücüydü.TÜRKİYE KÜRDİSTAN'I

-Bizden asla Türkiye Kürdistanı diye bir şey duyamazsınız. Güzel geçen haftadan sonra bu tip söylemler hiç şık değildir.

Mehmet Barlas: Öncelikle siz muhafazakar demokrat olarak tanıtıyorsunuz kendinizi. Bence siz muhafazakar değilsiniz. Bütün tabuları yıktınız. Biri Başbakansınız diğeri siyasi kimliğiniz...

Dedinizki işallah hapishaneler boşalacak. Bunu bir siyasetçi olarak söylediniz temenni ettiniz. Bir başbakan olarak bunu uygulamıyorsunuz.

Ahlak değerleri batıda hukukla içiçedir. Bizde bu işin hukuku böyle değil. Roma hukuku onların inançlarıyla içiçedir. Aynı şekilde Almanya'da bu şekildedir.

Benim cezaevlerinin boşalmasıyla ilgili açıklamalarım çok farklı. Bunu paylaşmak isterim. Yanlış anlaşılma var. İş genel afa geldi. Biz dedik ki öyle bir gün gelecek ki dağlardan inecekler ve cezaevleri de boşalacak. Ben bugüne kadar böyle bir taahhütte bulunmadım. Hatta şöyle bir konuşmam var, ben bir başbakan olarak katili affedemem. Hatta ve hatta devletin katili affetmesini de doğru bulmuyorum. Ben maktule ya da maktulün ailesine nasıl hesap veririm...

Sevilay Yükselir: Önünüzde yerel seçim cumhurbaşkanlığı ve genel seçim dönemi var... Sizin cumartesi gördüğüm fotoğrafla ilgili sizin için bu fotoğraf pek lehte bir fotoğraf değil. Bu lehinize dönüşür mü?

Siyaset ticaret yaşam hepsi risktir. Bu riski göze alamazsanız ne ticaret yapabilirsini ne siyaset yapabilirsiniz. Biz hepsini göze alarak bu adımları atıyoruz. Yaptığımız adımların hukuka aykırı bir yanı var mı hayır. Barışı tesis etmeliyiz. Bu ülkenin batılısını kuzeylisini güneylisini kucakladınız diyorlar. Başkalarının hain demesiyle muhalefetin hain demesiyle hain olunmuyor. Milletin ne dediği önemli. Bu şekilde giderse sahillerde kumsallarda kalırsın sadece orada siyaset yaparsın. Diğer bir parti de ırki birşeyler yapıyor. Aklımızla da bütünleşerek bu adımları atıyoruz biz. Halkımızla bütünleşiyoruz ve halkımız bunu bize çok güzel yansıtıyor. Ankara'ya mahkum değiliz. O gün Diyarbakır'da tüm meydan Türk bayrakları ve partimizin bayraklarıyla doluydu. Ne oldu kıyamet mi koptu. yeterki siz cesur bir şekilde bu siyaseti yapın ve ifadelerinizi iyi seçerseniz güzel sonuçlar alırsınız.

- Diyarbakır buluşmasında herkes hoşnut olmadı. MHP sert konuştu, BDP'liler Barzani'nin gelmesini tam netleştiremedi, seçim yatırımı dendi. Şiwan Perver'in gelmesi Kürt'leri böldü denildi. Hükümet çözüm sürecinde Kürt'leri bölüyor deniliyor sizce bu doğru mu? Birleştirici mi yoksa ayrıştırıcı mı?

Böyle görmek istedikleri için böyle bir ifade kullanılıyor. Ben tek millet tek bayrak tek devlet tek vatan ifadesini kullandım. Millet kavramının içinde Kürt'ü Lazı'ı Çerkez'i Abaza'sı var. Türkiye ahalisi veya Türkiye ahalisi diyeceksin diyorlar...

Bizim derdimiz birlikte bir Türkiye inşa edelim diyoruz. Barzani Şiwan Perver Tatlıses orada hep birlikte neyin mesajını verdik. Hep birlikte Türkiye olalım dedik. Bunun neresinde ayrışma var. Biz bu adımı burada bırakmayacağız. Bizim sırtımızda küfe var bunun gereğini yapmak zorundayız. İşte seçim yaklaşıyor onun için yapılıyor falan... Seçime daha 5 ay var daha adaylar belirlenmedi. Böyle bir oluşumu kendileri başaramayınca böyle söyleniyor. Bu ülkede bir olacak iri olacaz diri olacaz... Biz bunu başardığımıza ve başaracağımıza inanıyoruz. Daha güçlü yarınlara yürüyoruz.

DEMOKTARİKLEŞME YASALARI

26 maddelik anayasa paketiyle başlayan bir süreç var. Bir de yasal düzenlemeler var hazırlıklar bit önümüzdeki günlerde parlamentoya göndereceğiz. Milletimizin de desteğiyle bu işi çözeceğiz. Geri dönmek yok her zaman durmak yok yola devam diyoruz.

- İmralı görüşmeleri beklediğiniz gibi yürüyor mu?

Şu anda istihbarat teşkilatımız bu konuda üzerine düşeni sürekli yapıyor. Gitmek isteyen milletvekillerine adalet bakanlığı uygun gördüklerine izin verip görüşmeler yapılıyor. Umarım katkısı olur. Biz stratejimizi böyle belirledik. Şimdilik böyle gidiyor. Ama yarın ne olur bilemiyorum. Bazen biz şartları oluştururuz bazen de şartlar kendiliğinden oluşur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Atatürk'ün Kürdistan metnini okudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN