'Babamızın oğlu olsa dinlemeyiz'

Giriş Tarihi: 19.12.2013

Başbakan Erdoğan, yolsuzluk iddiasıyla başlatılan operasyonun siyasi mühendislik olduğunu belirterek, devlet içindeki bu çetelerin kesinlikle ortaya çıkarılacağını söyledi

Başbakan Tayyip Erdoğan, aralarında bakan çocuklarının da bulunduğu 52 kişinin gözaltına alındığı operasyon için "Kirli bir operasyon söz konusu" dedi. 14 ay boyunca yapılan dinleme ve izlemeden üstlerin haberdar edilmediğini vurgulayan Erdoğan, "Buradaki mühendislik yolsuzlukla değil siyasi mühendisliğin bir başka versiyonudur. Bu da bir nevi çetelerdir. Bu çeteler şu anda devlet içinde devlet olma, böyle bir anlayışla süreci istedikleri gibi yönetme, yönlendirme gayretin içerisine girme olabilir" dedi. Erdoğan, "Bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Bu babamızın oğlu olsa dinlemeyiz. Şucuymuş bucuymuş bizi enterese etmez. Bizi enterese eden milletimizin bekasıdır, geleceğidir, aydınlık yarınların Türkiyesi'dir" diye konuştu. Macaristan Başbakanı Victor Orban ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi:
SİYASİ MÜHENDİSLİK: 14 ay dinleme, izleme yapılıyorsa ve bu konuda kendi üstlerine haber verilmiyorsa, haber verilmeden bunlar yapılabiliyorsa, buradaki mühendislik yolsuzlukla değil siyasi mühendisliğin bir başka versiyonudur. Bu da bir nevi çetelerdir, bu çeteler şu anda devlet içinde devlet olma, böyle bir anlayışla süreci istedikleri gibi yönetme, yönlendirme gayreti içerisine girme olabilir.
DEVLET İÇİNDE DEVLET GAYRETİ: Kamu bankalarımız bizim iktidarımız öncesinde görev zararı ile açıp kapatan bankalardır. Ama şu anda Avrupa'daki bankalar arasında derece yapan bankalardır. Şimdi bu bankaları yaralama hedefi de burada yer almıştır. Bunlar dikkat çekicidir. Bunların Türkiye'deki uzantıları var, uluslararası boyutu var. Bunları tespitimiz var, tahminimiz var. Aynı zamanda da tabii, bu uzantılar şu anda maalesef devlet içinde devlet gayreti içinde bu adımları atıyorlar. Bu örgütlenmeyi kesinlikle meydana çıkaracağız. Bu babamızın oğlu olsa dinlemeyiz. Şuymuş buymuş, şucuymuş bucuymuş bizi enterese etmez. Bizi enterese eden milletimizin bekasıdır, geleceğidir, aydınlık yarınların Türkiyesi'dir.
28 ŞUBAT BENZERİ: Burada birçok değişik şeyler söyleniyor, söylenecektir. Bakan arkadaşlarımla ilgili spekülasyonlar oluyor. Biz alıştık. Daha önce biz 28 Şubat'ları, biz medya ile gördük. Kendi içindeki organizasyonları ile gördük. Daha sonra bunlara STK'lar karıştı. 5'li çete diye ortaya çıkan gruplar. Bunlara yabancı değiliz. Şimdi bunun değişik versiyonu uygulanıyor. Dolayısıyla gereken çalışmayı gerektiği şekli ile yapacağız.
REVİZYON SİNYALİ: Bakan arkadaşlarımız ve ailelerine bu işin bulaştırılmış olması vs. bu konularda da atılan adımlar neticesinde hassasiyetler ortadadır. Bunlar şahsımca da malumdur. Gereken neyse aramızda görüşürüz, gerekeni gerektiği anda yaparız. Bunu anamuhalefet ya da yavru muhalefet partisi istiyor diye değil. Onların biz cemaziyel evvelini çok iyi biliriz. Kirlilikleri çok iyi biliriz. Bu ülkenin ne hale geldiklerini, delikli kuruşa muhtaç olduğunu çok iyi biliriz. Onların ne olduklarını milletimiz çok iyi biliyor. Vakti saati geldiğinde 30 Mart'ta gereken cevabı milletim gereken cevabı verecektir.
ALGI ÇABASI VAR: Ama bu at çamuru tutmasa iz bırakır mantığı bize tutmayacaktır. Abdestimizden şüphemiz yok, namazımızdan şüphemiz yok. Milletin algısını değiştirme çabası var. Yapılan bir çok olumlu faaliyetleri olumsuza çevirmek gayretleri var. Aradıklarını beklediklerini bulamayacaklar.

'GEZİ'DE OLMADI BU YENİ ADIM'
Biz 11 yıllık bir iktidarız. Türkiye'nin nereden nereye geldiği, nelerle mücadele ederek buraya geldiği malumdur. Biz 2023'ün Türkiye'sinin dünyada ilk on içerisinde yer almasının kavgasını verirken, bunun için dünyayı hallaç pamuğu gibi atarken, birileri de bu hızlı gidişi nasıl durdururuz bunun gayesi içinde. Bunun dışarıda heveslileri olduğu gibi, içerde de bunların uzantıları var. Gezi olaylarında istediklerini elde edemediler, yeni adım attılar.

'FARKLI İLLERDE DE OLABİLİR'
Emniyete yapılan değişiklikler, valilerimizin şu anda görevi kötüye kullanma anlayışından hareketle tasarrufudur. Bu tasarrufa yetkisi vardır. Valilerimiz de kullanmışlardır. Çok daha farklı illere sıçrayabilir. Nerede buna benzer şeyler varsa gereğini anında başta valilerimiz olmak üzere, EGM, İçişleri Bakanlığımız anında yapacaklardır. Çünkü bu iş anlaşılıyor ki, siyasi noktadaki mühendisliktir. Biz buna fırsat vermeyeceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Babamızın oğlu olsa dinlemeyiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN