Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayraktar ve 35 kişi serbest bırakıldı

Giriş Tarihi: 21.12.2013
İstanbul merkezli operasyon kapsamında dün savcılığa sevk edilen 71 kişiden 22'si serbest bırakılırken, 49'u tutuklanma istemiyle mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, ilk aşamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar'ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin serbest kalmasına karar verdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 94 kişiden 13'ü emniyetten serbest bırakılmıştı. Önceki gün adliyeye sevk edilen 10 kişilik ilk gruptaki 2 kişi savcılıktan serbest kalmış, aralarında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in kardeşi Sebahattin Demir ve eski Zeytinburnu Belediye Başkanı Hasan Yılmaz'ın da bulunduğu 8 kişi tutuklanmıştı.

5 SAVCIYLA SORGU
İşlemleri tamamlanan 71 kişi ise dün sabah gruplar halinde İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcılık sorguları, Başsavcıvekili Zekeriya Öz, savcılar Celal Kara, Mehmet Yüzgeç, Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol tarafından yapıldı. Şüphelilerden; işadamı Ali Ağaoğlu, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum'un aralarında bulunduğu 22 kişinin serbest bırakılmasına karar verdi. İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, işadamı Reza Zarrab, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in aralarında yer aldığı 49 kişi tutuklanma istemiyle 3 ayrı mahkemeye sevk edildi.

KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİ YOK

Nöbetçi İstanbul 25. Sulh Ceza Mahkemesi'nde sorgulanan ve aralarında Bayraktar'ın da bulunduğu 14 kişi bugün saat 01.30'da serbest bırakılırken, yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Karara gerekçe olarak; tutuklamayı gerektirecek şekilde kuvvetli suç şüphesinin olmaması ve suç vasfının değişme ihtimalinin bulunması gösterildi. 35 kişinin mahkeme sorguları ise gazetemiz yayına hazırlandığında devam ediyordu.

OPERASYONUN MAFYATİK POLİSLERİ
Youtube'da yayımlanan bir videoda Abdullah Bayraktar'ın ofisine baskın yapan polislerin 'mafyatik' tavırları dikkat çekiyor. Ofise baskın düzenleyen polislerin kaba tavırları tepkiye neden oldu. Görüntülerde büroda oturan polis amirleri ellerinde tespih sallayarak mafya üyelerinin racon kesmelerini taklit ederek etrafa emir yağdırıyor. Videoda dikkat çeken bir diğer nokta ise bastıkları ofisteki insanlara kendilerine dışarıdan yemek söyletmeleri.

Veli SARIBOĞA - Fatih ULAŞ - Ufuk KÖROĞLU - Ali OKTAY - Orhan YURTSEVER / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayraktar ve 35 kişi serbest bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN