Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK görüşmelerinde yine gerginlik

Giriş Tarihi: 12.1.2014 16:53

Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun Adalet Komisyonu'nun bugünkü toplantısına da katılarak sağlık durumu nedeniyle komisyonda durabilecek durumda olmadığını belirtemesi üzerine, komisyonda gerginlik çıktı.

HSYK Kanun Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya başkanlığında Adalet Komisyonu'nda görüşülüyor. İyimaya, yaptığı konuşmada, kanun tasarının dün akşam geneli üzerindeki müzakerelerin bittiğini ve madde müzakerelerine geçildiğini belirterek, "Maddelerde konuya bağlı olarak görüşlerimizi ifade edersek, rasyonel çalışmanın da bir gereğini sağlamış oluruz. Burada, yine parlamenter demokrasiye yaraşır tavır, tutum ve üslup sadece komisyonumuzun değil, partimizin değil siyaset kurumunun da faydasına olacağını düşünüyorum. İki gündür, elektronik sistemin adil çalışacağı varsayımındaydık belli ki çalışmıyor" ifadelerini kullandı.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Hakkı Köylü, HSYK Kanun Tasarısı'nın bazı maddelerinin değişmesi gerektiğine işaret ederek, "Tepki göstermiş olmam söz konusu değil. Bunun kamuoyu tarafından bilinmesini istiyorum. Bazı maddelerin değişmesi gerektiğini söyledim. Teklifi destekliyorum. Nitekim ben de bazı hükümlerin değiştirilmesi gerektiğini söyledim" dedi.

MHP adına söz alan Grup Başkanvekili Oktay Vural, "MHP olarak biz burada milletin iradesiyle bulunuyoruz Son derce önemli bir kanun teklifidir. Bu kanun teklifinin görüşmelerinde mümkün olduğunca, yapılan yanlışları dile getirmek milletimizin bize verdiği söz hakkını kullanmak istiyoruz. MHP olarak bu komisyon çalışmalarının, milletvekillerimizin görüş ve düşüncelerini rahatlıkla anlatabileceği aynı zamanda kayıtlara da sokabileceğini görüşmelerin rahat bir şekilde geçmesini temenni ediyorum. Bu görüşmeler, yapılan yanlışların daha büyük yanlışlarla üstünün örtülmesini engeller" dedi.

BDP adına söz alan Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, "12 Eylül referandumunda oluşturulan HSYK'nın da bir elden bir ele değişim olduğunu gördük. Komisyondan dışarıya yansıyan şeyler yumruk ve tekmedir. Adalet adına dışarıya yansıyan birşey yoktur. Şiddet konusunda 'dur' demeye davet ediyorum" şeklinde konuştu.

AYDIN: "SORUŞTURMANIN GİZLİLİĞİNİN İHLAL EDİLMESİ HİÇ DE YAKIŞIK BİR DURUM OLMUYOR"

AK Parti adına söz alan Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Siyasetin itibarını hepimiz birlikte korumalıyız. İçtüzük hükümlerine uygun olarak bu görüşmeleri sürdürmemiz lazım. Komisyonun çalışma yöntemleri bellidir. Bunlara hepimizin riayet etmesi lazım. Müzakereleri sürdürürken, hepimizin genel ahlak ilkelerine aykırı bir şekilde soruşturmanın gizliliği ihlal etmesi hiç de yakışık bir durum olmuyor. Yargısız infaz yapmadan görüşlerimizi ifade edeceğiz. İki günde ancak maddelere geçebildik. Konuşmalar yapılırken de sonunun nereye varacağını düşünerek konuşmamız lazım. Bu doğru birşey değildir. Yolsuzluk iddiası varsa sonuna kadar gidilmesi arzusunda olduğumuzu ifade ettik" ifadelerine yer verdi.

Konuşma yaptığı sırada konuşmasını bölen bir görevliye sitem eden Komisyon Başkanı İyimaya, yaşadığı bir anıyı anlattı. Bu sırada CHP Konya Milletvekili Kart'ın İyimaya'yı ciddiyete davet ettiğini belirtmesi üzerine İyimaya, "Ben dedim ki tutarlılıkta ve ciddiyette Atilla Kart'ın gerisinde kalmam. Sizin sanal anlayışınıza benim tutarlılığımı hapsetmem" dedi.

Bugünkü toplantıya da katılan Eminağaoğlu'nun sağlık durumu nedeniyle komisyonda durabilecek durumda olmadığını belirtemesi üzerine, komisyonda tartışma yaşandı. Vekillerin 'çık dışarı', 'sen kimsin', 'ben seni konuşturtmam burada' demesi üzerine tansiyon yükseldi. AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, yaşanan itiş kakış esnasında YARSAV Başkanı Eminağaoğlu'na "28 Şubat'ın katili" dedi. Eminağaoğlu'nun yanında getirdiği Birgün Gazetesi'ne ait olan eski bir tarihli manşeti göstermesi üzerine, tansiyon yeniden yükseldi. Bunun üzerine Eminağaoğlu, komisyon toplantısından dışarı çıkartıldı. Eminağaoğlu'nun dışarı çıkartılması üzerine toplantı salonundaki kavga, koridorlara kadar taştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK görüşmelerinde yine gerginlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN