Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclis'te "HSYK" maratonu devam edecek

Meclis'te bu haftaya Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısında büyük değişiklikler öngören ve muhalefetin sert tepkisine neden olan teklif damgasını vuracak.

Giriş Tarihi: 12.1.2014 09:35
Muhalefetin "anayasaya aykırı" eleştirilerine ise partisinin grup toplantısında konuşacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yanıt verecek. Teklif komisyondaki görüşmelerin tamamlanmasının ardından Genel Kurul gündemine getirilecek. Ancak teklifin bu hafta Genel Kurul'a yetişemeyeceği ve haftaya gündeme geleceği ifade ediliyor.

"YUMRUKLU", "TEKME TOKATLI" BAŞLAYAN HSYK TEKLİFİ GÖRÜŞMELERİ HAFTAYA DA DAMGASINI VURACAK

Görüşmeleri "yumruklu", "tekme tokatlı" başlayan HSYK teklifi Meclis gündemine damgasını vuracak.

Meclis Adalet Komisyonu'nda, HSYK'nın yapısını değiştiren kanun teklifinin görüşmelerine devam edilecek.

Adalet Komisyonu'nda Cuma günü görüşmelerine başlanan teklife muhalefet partileri sert tepki gösteriyor.

Teklifin anayasaya aykırı olduğunu iddia eden CHP, yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesine gidecek. Muhalefet teklifin Adalet Bakanı'na "özel yetkiler" getirdiği iddiası nedeniyle de karşı çıkıyor.

Ak Parti, komisyondaki görüşmelerinin tamamlanmasının ardından teklifi Genel Kurul'a getirecek. Ancak teklifin bu hafta Genel Kurul gündemine yetişmesinin zor olduğu, haftaya gündeme gelebileceği ifade ediliyor.

Genel Kurul'da bu hafta uluslar arası anlaşmalar görüşülecek. Komisyonda HSYK teklifinin görüşmelerinin tamamlanması halinde Ak Parti teklifi Genel Kurul gündeminin ön sıralarına çekecek.

KART: MECLİS BAŞKANI'NIN SORUMLULUK ÜSTLENMESİ GEREKİYOR

ANKA'ya konuşan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, HSYK teklifini sert sözlerle eleştirirken, "Ortam sağlıklı bir ortam değil. Kesinlikle kaygı verici bir ortam. Bile bile göz göre o hukuk katliamı demokrasi katliamının yapılacağı anlaşılıyor. Bunu görüyorum. Talimatlar verilmiş. Bu süreçte bu görev ve talimat sürecinde bu rejim değişikliğini nihai aşamaya getirecek, Türkiye'de rejim değişikliği zaten büyük ölçüde gerçekleşti, bunun nihai ayaklarından birisi olacak bu taslağın hayata geçmesinde, geçirilmesinde Komisyon Başkanının ve aklı selim sahibi bazı milletvekillerinin de görev ve sorumluluk üstlenmesi kaygılarımızı daha da artırıyor" dedi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'i eleştiren Kart, şöyle dedi:

"Meclis Başkanı ahkam kesiyor, herkese laf yetiştiriyor hem bir kere bu teklifin gündeme alınması noktasında Meclis Başkanı'nın sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı ile görüşmeye çıkıyor. Rejim değişikliğini nihai hale getirecek böyle bir girişim karşısında Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı her türlü kişisel ve siyasi hesabın, beklentinin dışına çıkarak görevlerini yapmalıdırlar. Halen bu sorumluluk anlayışı içine girmediklerini görüyoruz."

"TEK ADAM" ELEŞTİRİSİ

HSYK teklifinin yasalaşması halinde Adalet Bakanı'nın "tek adam" olacağını iddia eden Kart, "Tek adam oluyor. Adalet Bakanı, taşradaki Adalet Komisyonu yapılanmasından tutun, her il merkezinde ağır ceza merkezlerinde adalet komisyonu yapılanması vardır, başsavcı, ağır ceza başkanı ve bir yargıçtan oluşur. O ne yapar, o işte yargı çevresini nihai anlamında yönetir, alıyorsunuz orada onun yönetimini HSYK'nın yönetimini doğrudan Adalet Bakanı'na bırakıyorsunuz, yönetiyor yani soruşturma açmaktan tutun sonuçlandırmaya kadar. Böyle bir tablo olabilir mi, bu hukuka aykırılık falan anayasaya aykırılık falan değil bunun ötesinde bir şeyi tartışıyoruz, rejimin değişikliğini tartışıyoruz, rejim değişikliğinin nihai darbesini tartışıyoruz" dedi.

BAŞBAKAN GRUPTA KONUŞACAK

Uzun bir aradan sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşacak.

Yeni yılın ilk grup toplantısında kameraların karşısına çıkacak olan Başbakan, gündemdeki konulara değinecek ve HSYK teklifi konusundaki eleştirilere yanıt verecek.

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA TORBA TASARI MARATONU DEVAM EDİYOR

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Torba Tasarı olarak da adlandırılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşmelerine bu hafta da devam edilecek.

Muhalefet tasarıya, internete sansür uygulaması konusunda yürütme organına yetki veren düzenlemeler yer aldığı iddiasıyla sert tepki gösteriyor.

KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU TOPLANACAK

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu 14 Ocak Salı günü toplanacak. Komisyonda, Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Konulu Alt Komisyon Raporu görüşülecek.

MİLLİ EĞİTİM KOMİSYONU TOPLANIYOR

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu 14 Ocak Salı günü yapacağı toplantıda, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini ele alacak.

Teklif ile Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulunun tasfiye işlemlerine başlayacağı tarihin 31 Aralık 2013'ten 30 Haziran 2014 tarihine kaydırılması, Ajans bütçesinde bulunan ödenek gelir ve bağışlardan arda kalan meblağ ile her türlü ayni ve mali hakların Yönetim Kurulunun yetkisi d'hilinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılması amaçlanıyor.

ECZACILIKTA UZMANLIK KURULU KURULACAK

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu 15 Ocak Çarşamba günü Eczacılar ve Eczaneler hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini masaya yatıracak. Teklif ile; eczacılıkta uzmanlık branşları, eğitim süreleri ve koşullarının belirlenmesi; Eczacılıkta Uzmanlık Kurulunun kurulması öngörülüyor. Teklif, kamu kurum ve kuruluşlarına uzman eczacı kadrosu ihdas edilerek uzman eczacıların kamu kurumlarında istihdam edilmesini de amaçlıyor.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ ALT KOMİSYONDA

Demokratikleşme Paketi'nin alt komisyonda çalışmalarına devam edilecek.

Meclis Anayasa Komisyonu'nda geçen hafta Demokratikleşme Paketi alt komisyona sevk edilmişti.

CHP, ANAYASA KOMİSYONU'NU TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

CHP, Adalet Komisyonu'nda görüşülmekte olan HSYK teklifi için Meclis Anayasa Komisyonu Başkanlığına başvuruda bulundu. CHP, HSYK teklifinin Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesini talep etti. CHP'nin başvurusuna hafta başında bir yanıt verilmesi bekleniyor.

TUTUKLU VEKİLLER KOMİSYONU ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEK

Ak Parti, CHP ve BDP milletvekillerinden oluşan tutuklu milletvekilleri komisyonu çalışmalarına devam edecek.

Bu hafta yapılacak toplantıda geçen hafta hazırlanan ön taslağa nihai şekli verilecek.

Ön taslak üzerine gruplarla yapılan görüşmeden sonra yeni bir değerlendirme yapılacak ve mutabakat sağlanırsa taslak haline getirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclis'te "HSYK" maratonu devam edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN