Onlar görmezden geldi

SABAH'ın gündeme bomba gibi düşen manşetleri, medyanın önemli bir bölümünde ya görmezden gelindi ya da haberler Zekeriya Öz'ü aklama çabasıyla verildi. İşte onlardan bazıları...

Giriş Tarihi: 12.1.2014 12:24 Güncelleme Tarihi: 12.1.2014 13:32
DOĞAN GRUBU Gezi olaylarının başladığı günden bu yana, Türkiye'yi uluslar arası camiada zor durumda bırakacak haberlerin odağında yer almayı tercih eden Aydın Doğan'ın sahibi olduğu gazete ve televizyonlar, 'Temizeller savcısı' Zekeriya Öz'ün skandal tatilini görmezden geldi, gerçekleri çarpıttı. Doğan Medya, internet sitesi, ajans ve televizyonlarından, savcı Zekeriya Öz'ün yasa dışı açıklamalarıyla ilgili, adliyeden adeta canlı yayın yaptı. Öz açıklamalarını bizzat Hürriyet muhabiri üzerinden kamuoyuna duyurdu. İnternet haberlerindeki "Savcı Öz meydan okudu, bomba açıklamalar, savcının uçak bileti ortaya çıktı" gibi başlıklar tepki çekti.

CEMAAT MEDYASI Gülen cemaatinin yayın organları Zaman ve Bugün gazeteleriyle Samanyolu, Bugün ve Kanaltürk televizyonları, Zekeriya Öz'ün beleş tatili haberlerini yayınlamak bir yana, neredeyse 'ballı gezi' hiç olmamış gibi davrandılar. Cemaat bünyesinde çalışan gazeteciler, sosyal medyadan, Sabah'ı itibarsızlaştırmak için adeta kampanya yürüttüler. Zaman, "Zekeriya Öz tatil iddialarını yalanladı", "Savcı Öz: Yasal girişimlerde bulunacağız", "Kılıçdaroğlu: Öz'ün açıklamalarına itibar edeceğiz" gibi başlıklar atarken, Bugün, Zekeriya Öz'ün beyanları dışında, hemen hiçbir iddiayı gündeme getirmedi.

TARAF Ergenekon ve Balyoz gibi darbe davaları döneminde, adliyelere valiz valiz belge taşıyan, 17 Aralık'taki siyaseti itibarsızlaştırma operasyonunda yasa dışı bütün belge ve bilgilerin dağıtım merkezi gibi çalışan Taraf, Zekeriya Öz'ün tatil skandalı söz konusu olunca sessizliğe gömüldü. Taraf da Öz'ü aklama yarışına katıldı.

İŞTE OLAYIN ÖZETİ...


CELLADININ SÖZCÜ'SÜ Yıllardır cemaatle kavga eden, Ergenekon ve Balyoz davası savcılarına demediğini bırakmayan Sözcü, şimdi cemaat medyasıyla aynı ortak dilde buluştu. Bu tavrıyla "Celladının sözcüsü oldu" tanımlaması yapılan Sözcü, Öz'ün beleş tatiliyle ilgili haberleri, "Savcıyı doğrulayan belge", "Safariyi yalanladı" gibi başlıklarla verdi. Sözcü'nün, Ergenekon ve Balyoz davalarındaki kuşkuları göz ardı ederek kanunsuz ve etik dışı işler yapan yargı mensuplarını savunması, herkesi şaşırtıyor.

HABERTÜRK Turgay Ciner'in sahibi olduğu Habertürk'ün de skandalda Öz ve cemaatten yana tavır alması dikkat çekti. Grup, savcı Öz'ün "Aynı belgeleri ben üç dakikada yaparım" sözü ile "Savcı Öz alkışlarla uğurlandı" haberlerini birinci sayfasına taşıdı.

MİLLİYET Demirören grubunun yayın organı Milliyet, Zekeriya Öz skandalı haberlerini ya büyütmeden, ya da Öz'ü aklayıcı mahiyette vermeyi tercih etti. Haberleri tek sütundan veren gazetenin, "Öz'den ağır iddialar" başlığını 9 sütun verdiği görüldü.

"YA FATURAYI AÇIKLA YA DA İSTİFA ET"

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ü istifaya çağırdı. "Savcı Öz'ün yurt dışı gezisinde yaptığı ödemelerin faturalarını takdim etmesi gerekir. Karşı iddialarda bulunanlar çarşaf çarşaf belgelerini yayınlıyor" diyen İşler "ben o savcıyı da istifaya çağırıyorum" dedi. İşler, gündeme dair değerlendirmelerde bulunurken şunları söyledi:

SAVCI YALANLANDI: Savcının 2-3 haftadır gündemi meşgul etmesi kabul edilebilir bir şey değil. Savcı da bir devlet memuru ve bürokrattır. Özellikle başbakanımız ve iki zat hakkında ettiği laflar yalanlanmıştır. Kendisi hakkında bir takım iddialar bulunmaktadır. Bu şahıs, bu iddialar yanlış ise belgelerini ortaya koyar.

FATURALARINI AÇIKLA:
Savcı Öz'ün yurt dışı gezisinde yaptığı ödemelerin faturalarını takdim etmesi gerekir. Karşı iddialarda bulunanlar çarşaf çarşaf iddialarının belgelerini yayınlıyor. Devlet memurları hükümete adeta muhalefet partisi gibi adeta laf yarıştırma işlerine kalkışmamalıdır

İSTİFA ET: Nasıl ki siyasiler kendileri hakkındaki iddialar çerçevesinde istifa müesseselerini kullanıyorlar, o zaman ben o savcıyı da istifaya çağırıyorum. İstifa ettikten sonra istediği siyasi partiye katılarak AK Parti'ye karşı mücadele edebilir. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onlar görmezden geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN