'HSYK teklifinin geri alınması söz konusu değil'

Giriş Tarihi: 14.1.2014
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 5 saat süren dünkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, HSYK teklifinin geriye alınmasının söz konusu olmadığını söyledi. Arınç şunları kaydetti:
YARGIYA HESAP SORULAMIYOR: Yasamanın üzerinde denetim var. Yürütmenin üzerinde denetim var. Peki yargının üzerinde hangi denetim var? Bugün sadece layüsel ve layemut olan yargıdır. Hiçbir hesabın sorulması mümkün değildir. Onun hukuka aykırı işlemlerini denetleyecek bir yer olsa fena mı olur. Adalet Bakanı geçmişte de bu kurulun başkanıydı, şimdi de öyle. Burada yeni bir şey getirmiyoruz.
AB'NİN AÇIKLAMASI DOĞRU DEĞİL: AB'nin Türkiye'deki bir kanun teklifi için söz söylemesi doğru değil.
NE BİLİRDİK SAF OLACAĞIMIZI: HSYK'ya ilişkin kanun teklifi TBMM'ye geldiğinde, o dönem AB ülkelerindeki HSYK örneklerini inceledik. Biz demokratik tabanı daha güçlü olsun, farklı görüşlerden olsun diye böyle yaptık. Gruplaşma olmasın istedik. Ne bilirdik bu kadar saf olacağımızı. HSYK ile ilgili kanun teklifinin geriye alınması söz konusu değil.
ÇÖZÜM SÜRECİ: Çözüm süreci başarıya ulaşmazsa daha çok Uludere'ler yaşanabilir.
ASKERE YENİ SORUŞTURMA USULÜ: 12 Eylül 2010 referandumuyla Anayasa'ya giren bir konuyu biraz da gecikmeli olarak yasa haline getiriyoruz. O da Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları ile ilgili suçlardan dolayı soruşturma usulü düzenleniyor. Bildiğiniz gibi bu kişilerin yargılanmasına gerek duyulması halinde Yüce Divan'a gönderilmesi daha önce kararlaştırılmıştı. Şimdi bunun uygulama kanununu getirmiş bulunuyoruz.

MUHTAR ÖDENEKLERİ ARTIRILDI
15 Ocak'tan geçerli olmak üzere muhtar ödenekleri net 457 liradan 871 liraya çıkarılıyor. Buna göre, muhtarların ödeneğinde yüzde 100'lük artış gerçekleşti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'HSYK teklifinin geri alınması söz konusu değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN