Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kumpasın belgeleri kaçırılmış!

Giriş Tarihi: 18.1.2014 12:49

İstanbul İtfaiyesi ile Beyoğlu Belediyesi’ni hedef alan “paralel yapı”nın, emniyet birimlerine gönderdiği, “Önce gözaltına alın, sonra delil ayarlarız” şeklindeki yazışma metinleri ve ilgili belgeler Emniyet’ten kaçırılmış...

17 Aralık komplosunda görev alan ekip tarafından önceki gün başlatılmak istenen 3. dalga operasyonla ilgili şok bir ayrıntı ortaya çıktı. Yeni Akit'in haberine göre İstanbul İtfaiyesi ve Beyoğlu Belediyesinin hedef alındığı soruşturmaya ilişkin emniyet veri tabanında hiçbir belge bulunmadığı, şube müdürlerinin görevden alınmasından kısa süre önce emniyet-adliye yazışmaları, iletişim tespit kayıtları ve fotoğrafların tamamının Çağlayan'a gönderildiği belirlendi.

YENİ MÜDÜRLER GELMEDEN TÜM DOSYAYI KAÇIRMIŞLAR

İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığı ve Beyoğlu Belediyesi'ne yönelik gözaltı yaptırmak isteyen savcının kolluk kuvvetine "Gözaltına al sonra delil ayarlarız" dediği iddia edilmiş, İstanbul Emniyet Müdürlüğü soruşturma savcıları hakkında "kanunsuz emir ve görevi kötüye kullanmak" suçlamasıyla şikayetçi olmuştu. Yeni Akit'in haberine göre, 35 kişinin gözaltı gerekçesine ilişkin Mali Suçlarla Mücadele, Terörle Mücadele, Organize Suçlarla Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinde yapılan incelemede iddialara konu hiçbir belgeye ulaşılamadı.

Hazırlık soruşturmasına ilişkin dosyada bulunması gereken teknik ve fiziki takibe ilişkin deliller ile emniyet-savcılık yazışmalarının tasfiye edilen ekip tarafından, yeni personel gelmeden kısa süre önce çuvallarla Çağlayan Adliyesine gönderildiği belirlendi. Yapılan incelemede emniyet veri tabanındaki tüm materyallerin sildiği tespit edilirken, dosya kaçırma operasyonunda hangi personelin görev aldığı müfettiş incelemesinden sonra anlaşılacak.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTU

Yeni Akit'in haberine göre, Memur Suçları Bürosunda görevli İstanbul Cumhuriyet Savcısı İbrahim Baytekin önceki akşam saatlerinde İstanbul Organize Şube Müdürlüğü'ne İstanbul İtfaiye Daire Başkanlığı ve Beyoğlu Belediyesi'ne yönelik operasyon yapılması talimatı vermişti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ise 'Olay hakkında delil yok operasyon yapamayız' diyerek talimatın kanunsuz olduğunu gerekçe gösterip işleme koymamıştı. Edinilen bilgiye göre savcının, emniyetin hukuksuz olduğu gerekçesiyle talimatı yerine getirmemek istemesi üzerine emniyete 'Önce gözaltına al, işlemleri sonra ayarlarız' dediği, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün ise bu cevap üzerine savcı hakkında "görevi kötüye kullanmak" suçlamasıyla suç duyurusunda bulunduğu ifade edildi.

ESKİ KCK SAVCISI ÇIKTI

Diyarbakır KCK davasının duruşma savcılığını yapan Baytekin HSYK tarafından önce Silivri'ye daha sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu'na atandı. İki Savcı eskiten soruşturma dosyasının son olarak Baytekin'e verildiği, soruşturmanın koordinatör savcısının Zekeriya Öz'le birlikte 17 Aralık operasyonuna imza atan Başsavcı Vekili Ali Cengiz Hacıosmanoğlu olduğu vurgulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kumpasın belgeleri kaçırılmış!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN