"AB'deki uygulamaları tek tek masaya koyarız"

Giriş Tarihi: 20.1.2014

HSYK değişikliğine AB'den gelen tepkileri eleştiren Davutoğlu "Muhataplarımızı dinleriz. Ama Birlik'teki tüm uygulamaları da tek tek önlerine koyarız" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 17 Aralık komplosu sonrası gündeme gelen HSYK yasa değişikliğine Avrupa Birliği'nden (AB) gelen tepkilere karşı net mesaj verdi: "Eğer AB standartlarına aykırı olduğuna ilişkin bir eleştiri varsa dinleriz. Ama bu iş Avrupa'da, İspanya'da, Fransa'da, Almanya'da nasıl oluyor, masaya koyarız. Biri derse ki, 'Bu AB'ye aykırı' biz de 'Şu ülkedekine ne diyorsunuz?' deriz." Cenevre-2 Konferansı öncesi Suriye'de 'müeyyide' beklentisinde olduğunu da belirten Davutoğlu, "Dünyada, bu çapta çatışma olup da barış gücü ya da BM heyetinin olmadığı bir yer yoktur. Kimyasal silahın müeyyidesi olmadığı için Suriye'de şimdi varil bombaları kullanılıyor" dedi. Büyükelçiler Konferansı'na katılmak için geldiği Adana'da gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, şunları söyledi:
* HSYK YARGI BASKI MERKEZİ OLAMAZ: Yargının bağımsızlığı esastır ama yargı bağımsızlığı ile yürütmenin siyasal tercihleri arasında bir çizgi vardır. Yürütme de kendi politikasını geliştirme hakkına sahiptir. HSYK gibi yapılar da, yargı üzerinde baskı oluşturacak mekanizmalar haline dönüşemez.
* TEK TEK MASAYA KOYARIZ: Her türlü eleştiri ve görüşü dinlemeye hazırız. Yeter ki o görüşler AB standartlarına ve normlarına dayansın. Eğer AB standartlarına aykırı olduğuna ilişkin bir eleştiri varsa dinleriz. Ama bu iş Avrupa'da, İspanya'da, Fransa'da, Almanya'da nasıl oluyor, masaya koyarız. Biri derse ki, 'Bu AB'ye aykırı' biz de 'Şu ülkedekine ne diyorsunuz?' deriz.
* HEMEN YARGI FASLI AÇILSIN: Türkiye-AB ilişkileri tüm bu hukuki normlar içinde daha da sağlam bir yere götürülecekse, o zaman hemen 23 ve 24'üncü fasılları açın, fasılların içerisindeki uygulamalar neyse hemen birlikte gerçekleştirelim. Biz demokratik standartlardan hiçbir şekilde geri adım atmayız.
* KİMSE DE KRİZ BEKLENTİSİ YOK: İngiliz, Alman, Fransız Dışişleri Bakanlarıyla görüştük. Hiç kimsede bir kriz beklentisi söz konusu değil. 15 gün içinde, en üst düzeyde Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın Brüksel, Berlin ve İspanya seyahatleri ile Fransa Devlet Başkanı Hollande'in Ankara ziyareti var. Bu mu kriz?
* KRİZ KİMİN MENFAATİNE?: AB ile önemli bir ivme yakalandı. Bütün AB ülkeleri bize büyük projelerle geliyorlar. Böyle bir dönemde Türkiye- AB ilişkilerini sekteye düşürmek kimin menfaatine? Sanki her gün Türkiye-AB ilişkilerinde bir kriz çıkacakmış gibi ortam yaratılıyor.
* YENİ PAKETLE TAŞLAR OTURACAK: Son günlerdeki tartışmayı HSYK'nın yeniden yapılanması konusuna indirgememek lazım. Ciddi bir demokratikleşme paketi hazırlığımız da sürüyor. Bütün tablo ortaya çıktığında göreceksiniz, birkaç ay içinde Türkiye'de taşlar yerine çok daha sağlam bir biçimde oturacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"AB'deki uygulamaları tek tek masaya koyarız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN