Görevde değil miyim yani?

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın, göreve çağrı açıklamasıyla ilgili olarak Gül, "Görevde değil miyim ben yani? Görüyorsunuz açıklamalarım, müdahalelerim, temaslarım gizli değil kamuoyu nezdinde yapılıyor" dedi

Giriş Tarihi: 6.2.2014
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu ile Çankaya Köşkü'nde düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger ile görüşmesinin hatırlatılması ve illegal dinlemeler konusunda Devlet Denetleme Kurulu'na bir talimatı olup olmayacağının sorulması üzerine Gül, söz konusu görüşmenin millevekilinin yazılı randevu talebi üzerine gerçekleştiğini vurguladı. Gül, Aksünger'in DDK'nın kişisel verilerin korunmasıyla ilgili raporuyla ilgili görüşme talebinde bulunduğunu kaydetti. "Kendisiyle güzel bir görüşme oldu" diyen Gül, Aksünger'in görüşlerini dinlediğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, "Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, ülkenin içinde bulunduğu durum, yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasındaki son gelişmeler, yargı ve emniyetteki yer değiştirmelerle ilgili sizi göreve çağırdı. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Görevde değil miyim ben yani? 'Göreve çağırdı' dediniz de bazıları. Görüyorsunuz, herhalde açıklamalarım, müdahalelerim, konuşmalarım, temaslarım gizli değil, bütün kamuoyu nezdinde yapılıyor." Hükümetin tutukluluk süresinin 5 yılla sınırlandırılmasına yönelik çalışması hakkındaki değerlendirmesinin sorulması üzerine de Gül, yasama yılı başlangıçlarında TBMM'de yaptığı konuşmalarda, uzun tutukluluk sürelerinin cezaya dönüşmemesi gerektiğini bir kaç kez vurguladığını anımsattı.

'CEZAYA DÖNÜŞMEMELİ'
Cumhurbaşkanı Gül, "Bu düzenlemelere bu çerçeve içerisinde bakarım. Nasıl bir düzenleme yapılıyor, onu da bilmiyorum. Hükümetimizle görüşmelerde detaylarını öğrenip o zaman belki daha geniş fikrimi sizinle paylaşabilirim" diye konuştu.

ROMANYA'DAN AB DESTEĞİ
Cumhurbaşkanı Gül ile ortak basın açıklaması yapan Basescu, Türkiye'nin AB sürecindeki çabalarını tereddütsüz desteklediklerini belirterek, "Bizce artık bu müzakerelerin ve sürecin hızlandırılmasının zamanı gelmiştir. Romanya açısından Türkiye'nin AB üyeliği çıkarımızadır. Bizim isteğimiz Balkanlar ve Karadeniz'deki mümkün olduğunca fazla ülkenin AB üyesi olması yönündedir. Çünkü bu şekilde bölgede aynı değerleri paylaşabilir ve aynı çıkarları paylaşabiliriz" dedi. Basescu, Gül ile Romanya'nın F-16 alımlarının ardından Türkiye ile teknik uzman eğitimi konusunda gerçekleştireceği işbirliği potansiyelini ve ticaretin geliştirilmesini görüştüklerini belirtti. Gül, akşam da Basescu'yu onuruna Çankaya Köşkü'nde verilen resmi akşam yemeğinde ağırladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görevde değil miyim yani?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN