Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başörtüsüne TMMOB zulmü!

KTÜ mezunu Merve, başörtülü olduğu için Elektrik Mühendisleri Odası'na kaydolamadı. Bu yüzden iş kuramayan genç mühendis isyan etti: Beyinlerin içindeki örtü hâlâ kalkmadı.

Giriş Tarihi: 11.2.2014 13:40 Güncelleme Tarihi: 11.2.2014 16:16
Merve Gökçen Yılmaz (23), KTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği'nden bu yıl mezun oldu. Üniversiteyi bitirir bitirmez, iş kurmak için kolları sıvadı. Ancak odaya üye kaydını yaptırmak zorundaydı. Çünkü bu kayıt olmadan hiçbir iş yapamayacaktı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı Trabzon Elektrik Mühendisleri Odası'na başvurdu. Görevliler Yılmaz'ın önce dilekçesini almak istemedi. Çünkü kayıt için verdiği fotoğraflar başörtülüydü. Yılmaz'ın "Türkiye artık eski Türkiye değil. Başörtüsü kamuda serbest" diye ısrarı etmesi kayıt başvurusu Genel Merkez'e gönderildi.

KARARIMIZA AYKIRI FOTOĞRAF

Merakla TMMOB'den gelecek yanıtı bekleyen Yılmaz hüsrana uğradı. TMMOB'den gelen cevapta şu ifadeler yer alıyordu: "TMMOB'nin 18.11.1994'de yaptığı toplantıda, belgelere yapıştırılacak fotoğraflar, son 6 ay içerisinde başı açık, sakalsız ve düzgün kıyafetle çekilmiş olacaktır. Bu özelliklere uyup da tanınmayacak şekilde olan fotoğraflar kabul edilmeyecektir. Merve Gökçen Yılmaz'ın fotoğrafları bu karara aykırıdır. Bu nedenle üyelik kaydı yapılmamıştır. Bu karara uygun fotoğraflar gönderilmesi halinde üyelik başvurusu tekrar değerlendirilecektir. Otomasyonda var olan fotoğraf kaydı da silinmiştir."

BEN İNSAN DEĞİL MİYİM?

Oda kaydı olmadan hiçbir özel işte çalışamayacağını kaydeden Merve Gökçen Yılmaz, "Hükümet kamuda başörtüsü yasağını kaldırdı ama birilerinin beyninin içindeki örtü hâlâ kalkmadı. Başvurumdan sonra Genel Merkez'i aramıştım. Oradaki yetkili bana, 'Başörtülü arkadaş siz misiniz' diye sordu. Böyle bir ötekileştirme var mı? Ben insan değil miyim? Bir takım insanların antidemokratik tavrı nedeniyle mesleğimi yapamıyorum. Bu büyük bir insan hakkı ihlalidir" ifadelerini kullandı.

MAKSATLARI TAMAMEN İDEOLOJİK

Başörtülü olduğu için oda tarafından üyelik başvurusu kabul edilmeyen Merve G. Yılmaz, "Başörtülü fotoğrafımdan beni nasıl tanıyamadılar? Ama burada maksat tamamen ideolojik. Başörtümü açıp öyle fotoğraf çektirmememi sağlamaya çalışıyorlar. İnancıma saygı duymayan birliğin kararını Trabzon İdare Mahkemesi'ne taşıdım dedi.

Kaynak: Akşam

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başörtüsüne TMMOB zulmü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN