Nazlıaka gözyaşlarını tutamadı

Giriş Tarihi: 11.3.2014 13:58

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, 'Bugün oğlumla aynı yaşta olan Berke'yi kaybettik. Komada uyutuluyordu. Berkin'in uyuması bir ulusun uyanmasına çok katkı sağladı' dedi.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısının başında hayatını kaybeden Berkin Elvan ile ilgili konuşurken gözyaşlarını tutamayan Aylin Nazlıaka, 'Bugün oğlumla aynı yaşta olan Berke'yi kaybettik. Komada uyutuluyordu. Berkin'in uyuması bir ulusun uyanmasına çok katkı sağladı. Berkin ekmek almaya giden küçük bir çocuktu. Hastaneye yattığında 46 kiloydu, hastanede 16 kiloya kadar düştü. Sağlığına kavuşabileceğini umut ediyorduk. Çok üzgünüm. Berkin bir yıldız oldu ve göklere yükseldi. Kendisi nur içinde yatsın' diye konuştu.

Sanat STK temsilcileri ve sanatçılarla birlikte düzenlediği basın toplantısında, salonu kurulan projeksiyon perdesinden gösterdiği fotoğraflarla Yenimahalle'deki İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'ne saldırı yapıldığını söyleyen Aylin Nazlıaka, yürütmeyi durdurma kararı olmasına rağmen iş makinelerinin gece saatlerinde sahnenin olduğu alana gelerek ağaçları yıktığını söyledi. Sahnenin olduğu bölgede ağaçlar için gece nöbetleri tutulmaya başlandığını söyleyen Nazlıaka, 'Sanata ve doğaya böylesine düşman olan bir dönem bu topraklarda daha önce hiç yaşanmadı' şeklinde konuştu.

Bir inşaat firması tarafından yapılan inşaat çalışmaları nedeniyle ağaçların kepçelerle söküldüğünü söyleyen STK temsilcileri, ağaç katliamı yapıldığını iddia ederek eleştirilerde bulundu.

İnsanların bir nefes gibi sanata ihtiyacı olduklarını söyleyen Nazlıaka, 'Bunun arkasında tek bir zihniyet var, o da sanatın muhalif olmasından kaynaklanan görüntülerden hoşnut olmama hali. Bu görüntüleri değiştirmek yerine aynayı kırmaya çalışıyorlar. Asıl olan insan haklarına, özgürlükleri ve adalete sahip çıkmaktır. Sanata da özgürlüğümüz gibi ihtiyacımız var' ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nazlıaka gözyaşlarını tutamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN