Şehit olan eşinden gökyüzünü devraldı

Uçak kazasında şehit olan pilot Engin Kayadibi'nin eşi Tuğçe Kayadibi de pilot oldu. Kayadibi, "Pilot olmak istediğimi eşime söylemiştim. O göremese de pilot oldum. Gökyüzünde mutluyum" dedi

Giriş Tarihi: 11.3.2014
Konya'da 3 yıl önce kaza sonucu şehit olan Hava Pilot Üsteğmen Engin Kayadibi'nin eşi Tuğçe Kayadibi, 18 aylık uçuş eğitiminin ardından pilot oldu. Konya'nın Karatay ilçesine bağlı Karakaya köyü yakınlarında 3 Kasım 2011'de F-4 tipi askeri uçağın düşmesi sonucu Pilot Üsteğmen Engin Kayadibi şehit oldu. Şehit pilotun eşi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Başkemancısı Tuğçe Kayadibi, henüz bir yıllık eşini son yolculuğuna asker gibi uğurladı. Hep pilot olmayı isteyen Tuğçe Kayadibi, eşinin ölümünden sonra bu hayalini gerçekleştirmek için harekete geçti. Tuğçe Kayadibi, keman tutan elleriyle artık şehit eşi gibi uçak kullanacaktı. Zorlu eğitim için görevinden ayrıldı. 18 aylık uçuş eğitimini İstanbul Anadolu Yıldızları Uçuş Okulu'nda (AYJET) tamamlayarak, 8 Mart 2014 günü mezun oldu. Ve Pilotluk Brövesini takmaya hak kazandı.

'HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM'
Eşi ile 2009 yılında Eskişehir'de Senfoni Orkestrası'nın konseri sırasında tanıştıklarını anlatan Tuğçe Kayadibi, pilot olmaya nasıl karar verdiğini ise şöyle anlattı: "Uçmak benim hayalimdi. Eşim de beni destekliyordu. Ve bu hayalimi gerçekleştirdim. Gökyüzünde mutluyum" dedi. Şehit olan eşi ile daha önce birlikte uçmadıklarını ama kendisinin pilot olma hayalini bildiğini anlatan genç kadın, "Çok zorlu bir eğitim sürecinden geçtim. Ama tamamladım. Hala da zorlu bir süreç beni bekliyor. İlk olarak bir hava yolu şirketinde yardımcı pilot olarak göreve başlayacağım. Benim ailemde de çok havacı pilot var. Hava Kuvvetleri Komutanlığı bir aile. Eşimin ölümünden sonra beni hiç yanlız bırakmadılar" dedi.

GENELKURMAY: SEVGİNİN GÜCÜ
Genelkurmay Başkanlığı internet sitesi üzerinden 'sevginin gücü' başlığıyla yaptığı açıklamada, "Tuğçe Hanım'ın bu gayreti şehidimizin hatırası ve havacılık sevgisinin bir sonucudur. Kendisi şehidimizden devraldığı bayrağı göklerde dalgalandırmaya devam edecektir. Şehidimizin ailesi ve silah arkadaşları Sayın Tuğçe Kayadibi'yi bu onur gününde yalnız bırakmamışlardır. Tuğçe Hanım'a mezuniyetini tebrik etmek maksadıyla Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk'ün hediyeleri ile şehidimizin pilotaj bröve numarasını taşıyan temsili Hava Kuvvetleri Pilot Brövesi takdim edilmiştir. Tuğçe Hanımefendi'ye takdim edilen bröve en derin saygı ve sonsuz desteğimizin ifadesidir. Bu vesileyle bu cennet vatan için hayatlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehit olan eşinden gökyüzünü devraldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN