Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'TOKİ soruşturması'nda da takipsizlik kararı

Giriş Tarihi: 3.5.2014
Eski Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, ile işadamları Ali Ağaoğlu, Emrullah Turanlı, Ahmet Nazif Zorlu, Mehmet Ali Aydınlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yöneticisi Sadık Soylu ve Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Avni Sipahioğlu'nun da aralarında bulunduğu 60 kişi için takipsizlik kararı verildi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner'in "TOKİ soruşturması"yla ilgili hazırladığı 32 sayfalık kararda, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, görevi kötüye kullanmak, imar kirliliğine neden olmak, rüşvet almak ve vermek, resmi belgede sahtecilik suçlarının oluşmadığı belirtildi. Ceza yargılamasında dinlemelerle ilgili Yargıtay içtihatları ile Anayasa ve Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri örnek gösterildi. Karar özetle şöyle:
Suç örgütün unsurları oluşmadığı halde, suç örgütü iddiasıyla dinleme kararı alınması hukuka ve yasalara aykırı. Dinlemelerdeki konuşmalar yorumlanarak, suçlamalar zorlama deliller ile oluşturulmaya çalışıldı.

VARSAYIMA DAYALI BİR ÖRGÜT

3 aylık dinleme-teknik takip kararı gerekli özen gösterilmeden, varsayıma dayalı bir örgüt oluşturulmak suretiyle alınmış, bütün soruşturma, başlangıçta hukuki olmaktan uzak bu karar üzerine inşa edilmiştir. Bu nedenle öncelikle elde edilen delillerin hukuka uygun olup olmadığı tartışması da zorunlu hale gelmiştir.

ÖNLEME DİNLEMESİ VURGUSU
Önleme dinlemesiyle adli amaçlı dinlemeyi birbirinden ayırmak gerekir. Önleme dinlemesinde elde edilen deliller, ceza soruşturması ve kovuşturmasında delil olarak kullanılamaz. Dinleme yoluyla elde edilen bulguların kullanılmasında sınırı çok genişletmemek, bu hürriyetin özüne dokunmamak, kötüye kullanımın önünü kesmek gereğini kabul etmek zorundayız. Aksi halde, dağdaki çobanın bile telefonlarının dinlenildiği paranoyası ile yaşadığı bir toplum yaratırız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'TOKİ soruşturması'nda da takipsizlik kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN